fbpx

Arboretum, które uwodzi tysiącem kolorów i zapachów

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zobacz Ogród Dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina, który jest najstarszym arboretum w Polsce, założonym w 1783 r. przez Jana Nepomucena Karola von Praschmę.

Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Tułowice zachęcają do samodzielnego odwiedzania w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa arboretum w Lipnie. Na zorganizowane zwiedzanie z przewodnikiem zapraszamy w niedzielę 11 września o godz. 15.00.

Ten najstarszy w Polsce ogród dendrologiczny jest dostępny bezpłatnie. Ogród Dendrologiczny jest „domem” dla wielu unikatowych drzew, które przyjeżdżają oglądać miłośnicy botaniki z kraju i ze świata. Bo to przecież w Lipnie rośnie słynny żywotnik olbrzymi, czy tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) należące do najstarszych i największych w Polsce. Hrabia Jan Nepomucen Karol von Praschma (1756-1822) sprowadził je z Ameryki Północnej do swojego ogrodu botanicznego ponad 200 lat temu. Wówczas rośliny te były bardzo rzadkie i kosztowne. Tu też odnajdziemy wysmukły miłorząb dwuklapowy (Ginko biloba L.) tzw. japoński (rodzaju męskiego) liczący ponad 200 lat i należący do najwyższych w Polsce. Wytwarza niezwykłe, bardzo dekoracyjne liście o wachlarzowatych kształtach. Sprowadzono go prawdopodobnie z Chin, gdzie drzewa te od wieków rosły w ogrodach klasztorów i pałaców.
Ogród Dendrologiczny w Lipnie koło Niemodlina jest najstarszym arboretum w Polsce, założonym w 1783 r. przez Jana Nepomucena Karola von Praschmę (1756-1822). Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Lipno” utworzony został w 1998 r. na mocy uchwały Rady Miejskiej w Niemodlinie. Jego powierzchnia wynosi 189,53 ha. Jest częścią składową Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Niemodlińskie utworzonego w 1988 r., którego celem jest zachowanie zwartego kompleksu leśnego dawnej Puszczy Śląskiej – Przesieki. Celem ochrony zespołu w Lipnie jest zachowanie oraz udostępnienie dla celów turystycznych m.in. dawnego Zwierzyńca i parku krajobrazowego hrabiego von Praschmy.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2022

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Arboretum, Park Lipno
Lipno 33C
Dojazd z Niemodlina ul. Daszyńskiego
GPS: 50°36’58N, 17°36’13E

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Państwowe Gospodarstwo Leśne – Lasy Państwowe Nadleśnictwo Tułowice

Osoba kontaktowa: tulowice@katowice.lasy.gov.pl

Telefon: 774600109

E-mail: tulowice@katowice.lasy.gov.pl

WWW: https://tulowice.katowice.lasy.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Nadleśnictwo Tułowice – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa są Tułowice.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.