fbpx

800-lecie Skorogoszczy

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

15:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

22:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Skorogoszcz, woj.opolskie. Obchody 800-lecia dziejów Skorogoszczy. W związku z bogatymi i długimi dziejami miejscowość w tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia swojej historii.Przewidziane są różne wydarzenia towarzyszące naszym obchodom.

Skorogoszcz, gm. Lewin Brzeski,
Skorogoszcz kolejny raz bierze udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa! Miejscowość ta, to dawne miasteczko, nad rzeką Nysą Kłodzką, w granicach księstwa opolskiego, a obecnie wieś w gminie Lewin Brzeski. Pierwsza wzmianka źródłowa na temat Skorogoszczy pochodzi z 1223 r. Przed 1271 r. miejscowość uzyskała prawa miejskie i funkcjonowała tu książęca komora celna. Miasteczko było wielokrotnie niszczone pożarami oraz licznymi wylewami Nysy Kłodzkiej. W czasie rozbudowy linii kolejowej pozostało na uboczu jako lokalny ośrodek rolniczego zaplecza i rzemiosła. Godnymi uwagi są tu neoromański kościół parafialny p.w. św. Jakuba Ap. z 1852r., domy mieszczańskie z poł. XIXw., zespół parkowo-pałacowy z ciekawym drzewostanem i kamiennymi detalami architektonicznymi po zrujnowanym pałacu oraz zabytkowa wieża ciśnień, będąca doskonałym punktem widokowy na Dolinę Nysy Kłodzkiej. Z dawnych czasów zachował się tu średniowieczny układ urbanistyczny tego byłego miasteczka oraz legendy z nim związane.
Po II wojnie światowej zrujnowana Skorogoszcz , utraciła prawa miejskie. Po długiej powojennej tułaczce w Skorogoszczy i okolicy Kresowianie znaleźli tu w końcu swój dom. Obecnie miejscowość liczy ok.1100 mieszkańców. W związku z bogatymi i długimi dziejami miejscowość w tym roku obchodzi jubileusz 800-lecia swojej historii. Przewidziane są różne wydarzenia towarzyszące naszym obchodom min. rekonstrukcja-widowisko średniowiecznego rycerstwa w Skorogoszczy. Będzie pokaz walk rycerskich, prezentacja oręża, szyków bojowych, inscenizacja bitwy. Nie zabraknie toru łuczniczego, gier i zabaw plebejskich. Wszystko będzie okraszone muzyką w wykonaniu zespołu muzyki dawnej.

Partnerzy

Publiczna Szkoła Podstawowa w Skorogoszczy, Biblioteka Publiczna w Skorogoszczy, Parafia Rzym.Kat,

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

15:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

22:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Skorogoszcz, gm. Lewin Brzeski, ul. Zamkowa – Zespół Parkowo-Pałacowy w Skorogoszczy

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” , 49-345 Skorogoszczy

Osoba kontaktowa: Dariusz Zięba

Telefon: 77/4121048

E-mail: dzieba@op.pl

WWW: https://skorogoszcz.pl

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji imprez plenerowych. Jest wydawcą wielu publikacji promujących historię oraz walory i atrakcje lokalne.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.