fbpx

117 LAT Z KOLEJKĄ W ŚMIGLU

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

17 września 2017 r. na terenie Stacji Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej zapraszamy na 117 LAT Z KOLEJKĄ W ŚMIGLU

 

Wydarzeniom ogólnodostępnym na Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej towarzyszą dodatkowe atrakcje.

 

Zespół Śmigielskiej Kolei Wąskotorowej jest przykładem unikalnej już we współczesnym krajobrazie kolei wąskotorowej, która na początku XX wieku była powszechną formą kolejowego transportu lokalnego. Jest jednym z nielicznych przykładów inżynierii, techniki i budownictwa tego okresu. Świadczy o tym zachowana niemal w całości infrastruktura, na którą składają się zabudowania stacyjne w Śmiglu pochodzące z początku ubiegłego stulecia, urządzenia lokomotywowni z czasów uruchomienia kolejki oraz funkcjonujące do dziś torowisko.

Śmigielska Kolej Wąskotorowa, zwana pierwotnie: Śmigielskie Koleje Powiatowe, stanowiła własność powiatu śmigielskiego. Jej budowę rozpoczęto w 1898 roku, a otwarta została 17 września 1900 roku. Jako pierwszy oddano do użytku odcinek od Krzywinia do Starego Bojanowa. Następnie uruchomiona została linia ze Starego Bojanowa przez Śmigiel do Wielichowa , potem oddano do użytku odcinki: Wielichowo – Ujazd oraz Wielichowo – Rakoniewice. Szerokość torów kolejki wynosiła początkowo 1000 mm. W 1951 roku zmniejszono ją do 750 mm – stąd jej nazwa potoczna: „kolejka wąskotorowa”. Po II wojnie światowej w 1949 roku kolejkę przejęły Polskie Koleje Państwowe, które w latach 1951 – 1952 dokonały przebudowy torowiska oraz modernizacji i wymiany taboru. Od grudnia 2004 r. działa Stowarzyszenie Przyjaciół Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej.

Kolejka jest wpisana do rejestru zabytków jako Zespół Śmigielskiej Kolei Dojazdowej. Składa się na niego 6 budynków oraz torowisko na odcinku 12 km.

 

Śmigiel położony jest pomiędzy Poznaniem a Lesznem, parking przy ul. Dworcowej – bezpłatny

Data rozpoczęcia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Śmigielska Kolej Dojazdowa

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Zarząd Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu, ul. hm. Zbigniewa Łukomskiego19, 64-030 Śmigiel, Tel. 65-5180127, 65-5180037, e-mail: kolejka@zgkim-smigiel.pl, www.kolejka.smigiel.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.