fbpx

Uroczyste odsłonięcie murali oraz tablicy pamiątkowej związanych z obchodami 100-lecia produkcji szkła w Krośnie

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie murali oraz tablicy pamiątkowej związanych z obchodami
100-lecia produkcji szkła w Krośnie.

W 2023 roku Krosno obchodzi 100-lecie produkcji szkła i uzyskania zaszczytnego tytułu szklanej stolicy Polski. Historia krośnieńskiego szkła rozpoczęła się w 1923 roku, kiedy
w granicach ówczesnego miasta zbudowano i uruchomiono hutę. Od tego czasu krośnieńskie szkło stało się kultową marką będącą wizytówką lokalnego rzemiosła
i wzornictwa nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, gdyż wyroby tutejszych hut używane są od Japonii przez Australię i kraje Bliskiego Wschodu po Amerykę.
Dzieje szkła w Krośnie to nie tylko historie przedmiotów, ale przede wszystkim stojących za nimi ludzi: artystów-hutników, projektantów, formiarzy, topiarzy, zestawiaczy, szlifierzy, kuglerów oraz zdobników. To oni pracując tradycyjną ręczną metodą tworzyli i nadal tworzą najważniejszą część dziedzictwa krośnieńskiego przemysłu szklarskiego.
Obecnie w mieście i regionie funkcjonuje wiele hut, zakładów i pracowni artystycznych. Szklane wyroby z Krosna cenione są za wspaniałą jakość i najwyższej klasy wzornictwo. Wielokrotnie nagradzane małe dzieła sztuki obecne są w niemal każdym polskim domu oraz w milionach domów na całym świecie.
Dla upamiętnienia tej wyjątkowej rocznicy, na terenie dawnego zakładu Huta Szkła Krosno I zostaną odsłonięte dwa murale nawiązujące do dziedzictwa szklanego Krosna oraz tablica pamiątkowa zaprojektowana przez prof. Andrzeja Zwolaka z krakowskiej ASP.

Uroczystość odsłonięcia murali oraz tablicy pamiątkowej nastąpi o godzinie 13.30

Galeria

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

ul. Niepodległości 6B
38-400 Krosno
(dawna Huta Szkła Krosno I)

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Osoba kontaktowa: Łukasz Stachurski

Telefon: 13 43 241 88

E-mail: wicedyrektor@muzeumrzemiosla.pl

WWW: https://muzeumrzemiosla.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum gromadzi, przechowuje, zabezpiecza i udostępniania zabytki związane z historią: sztuki, rzemiosła i przemysłu, rzemiosł artystycznych oraz zabytków archeologicznych terenów Polski południowo-wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Krosna i najbliższych okolic.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.