fbpx

100 lat Powstańczej Mogiły

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Z okazji tegorocznej edycji EDD, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie przygotował wydarzenie „100 lat Powstańczej Mogiły” obejmujące m.in. wystawę fotografii i materiałów związanych z działaniami w 1916 r. oraz późniejszych działań następców Henryka Wiercińskiego w dziele dbania o powstańcze mogiły. Fotografie i biogramy powstańców oraz fotografie miejsc upamiętniających powstańców w Lublinie: ulice, szkoły, tablice, krzyże.

Tytułowa mogiła, to grobowiec wzniesiony w 1916 r. na cmentarzu katolickim przy ul. Lipowej, w miejsce drewnianego krzyża z wieńcem cierniowym, postawionego wcześniej na skrzyżowaniu alejek cmentarza w rocznicę Powstania Styczniowego.
Celem organizatorów tych działań było pochowanie szczątków powstańców, pogrzebanych w miejscu straceń, na terenie przykoszarowego carskiego poligonu, wtedy za miastem. Obecnie przy miejscu straceń stoi pomnik i krzyż oraz przebiega ul. Gen. M. Langiewicza, dyktatora powstania. Byłe koszary świętokrzyskie są siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Grobowiec został zbudowany z funduszy społecznych zebranych przez „Komitet przeniesienia szczątków uczestników 1863 r.”, któremu przewodniczył były powstaniec Henryk Wierciński. Uroczyste przeniesienie szczątków odbyło się 23 października 1916 r. Uczestniczyli w nim lubelscy weterani z 1863 r., rodziny straconych powstańców, delegacje legionistów z Lubartowa i Dęblina, delegacje stowarzyszeń, korporacji i cechów lubelskich oraz mieszkańcy Lublina.

 

Na mogile znajduje się napis: PROCHY STRACONYCH W ROKU PAŃSKIM 1863 oraz tablice poświęcone rozpoznanym powstańcom i pochowanym później weteranom Powstania Styczniowego.

 

Program wydarzenia obejmuje m.in. spotkanie, wystawę i koncert w lubelskim Ratuszu – jako wstęp do dalszych działań związanych ze 100-leciem powstańczej mogiły.

 

Wystawa będzie prezentowana następnie w lubelskich szkołach i w Galerii Po 111 Schodach.

 

„100 lat Powstańczej Mogiły”, 17 września 2016 r., godz. 12.00
Miejsce organizowanego wydarzenia: Ratusz w Lublinie, Pl. Wł. Łokietka 1

 

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie
ul. Bernardyńska 14a
20-950 Lublin

 

www.mdk2.lublin.pl

Data rozpoczęcia:

17 września 2016

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, koncert

Lokalizacja:

Ratusz w Lublinie

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.