fbpx

Znamy wyniki konkursu Młodzi Europejscy Twórcy Dziedzictwa #HeritageMakers!

Konkurs Młodzi Europejscy Twórcy Dziedzictwa #HeritageMakers realizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Miło nam poinformować, że Zwierciadło dziedzictwa poświęcone historii rynku w Solcu Kujawskim, w którym wzięły udział dzieci w wieku 6-11 lat, znalazło się w gronie pięciu najlepszych projektów w całej Europie.  

 

Celem konkursu Young European Heritage Makers jest:

 

  1. Zbieranie doświadczeń i opowieści o tym, jak dzieci i młodzież rozumieją europejski wymiar ich lokalnego dziedzictwa.
  2. Identyfikacja i zaprezentowanie prac młodych ludzi zainteresowanych dziedzictwem.
  3. Sieciowanie przyszłych #HeritageMakers z ich rówieśnikami z innych części Europy.

 

Do konkursu składane były materiały foto i/lub wideo dokumentujące projekty zrealizowane z dziećmi (6–11 lat) lub młodzieżą (11–17 lat) w oparciu o lokalne dziedzictwo kulturowe. Działania te odbywały się w okresie od 1 września 2023 r. do 28 lutego br.

 

W 5. edycji Młodzi Twórcy Dziedzictwa Europejskiego wzięli udział przedstawiciele różnych krajów: Armenii, Finlandii, Włoch, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Polski, Słowenii, Hiszpanii i Ukrainy. Dzieci wyruszyły w podróż, odkrywając historie i tradycje, które definiują ich tożsamość i wzbogacają ich dziedzictwo kulturowe.

 

Zwierciadło Dziedzictwa – Stowarzyszenie Rozwoju Solec Kujawski, Polska

 

Jak zmieniał się nasz lokalny rynek na przestrzeni wieków? Jakie wydarzenia wiążą się z tą przestrzenią? Jakie budowle i pomniki możemy teraz zobaczyć? Jakie nowe funkcje warto nadać tej przestrzeni w przyszłości? Na te pytania próbowali odpowiedzieć #HeritageMakers w ramach projektu Zwierciadło Dziedzictwa.

 

Młodzi #HeritageMakers zostali podzieleni na dwa zespoły:

 

  • grupa I korzystając ze starych map i dostępnych informacji, wykonała model historycznej wersji rynku oraz otaczających go ulic i zabytków,
  • grupa II skupiła się na współczesnym modelu Solca Kujawskiego.

 

Zastosowane podejście pozwoliło na porównanie wyników. Uczestnicy mogli opowiedzieć i podzielić się swoimi wrażeniami, ale także uwagami na temat tego, jak postrzegają zmiany rynku i miasta. Projekt był żywą lekcją historii, sprzyjającą głębszemu zrozumieniu przeszłości i jej wpływu na teraźniejszość.

 

Autorzy wybranych prac w kategorii starszej zostaną zaproszeni na wrześniową wizytę kulturalną w Strasburgu, a młodsi będą gościć na specjalnej ceremonii online. Spotkanie będzie dobrą okazją do zanurzenia się w bogatej historii europejskiego dziedzictwa oraz nawiązania kontaktów z innymi młodymi #HeritageMakers z całego kontynentu.

 

Wśród nagrodzonych w kategorii 6-11 lat znalazły się jeszcze zespoły z Hiszpanii, Włoch, Słowenii i Ukrainy. Więcej na temat projektów z innych państw na stronie – Empowering Young Minds: The Young European Heritage Makers Selected | European Heritage Days

 

Zrealizowane projekty w ramach konkursu #HeritageMakres są świadectwem kreatywności, pasji oraz poświęcenia dzieci i młodzieży w całej Europie. Poprzez naukę i celebrowanie dziedzictwa inspirują nas wszystkich do pielęgnowania przeszłości, teraźniejszości i kształtowania przyszłości dla przyszłych pokoleń.

 

Zachęcamy do składania prac w kolejnej edycji konkursu, która zostanie ogłoszona już w tym roku! Gratulujemy jeszcze raz!

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego

 

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego

 

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego

 

fot. Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.