fbpx

Zapraszamy na Europejskie i Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

Kołobrzeg. Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

Kołobrzeg. Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2023

 

W ostatni weekend sierpnia w Kołobrzegu uroczyście zainaugurowano europejskie święto zabytków w województwie zachodniopomorskim. A już we wrześniu, w całej Polsce pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa (#EDD) ruszy największy projekt społeczno-edukacyjny, w którym co roku bierze udział blisko 500 instytucji. Warsztaty, wystawy, festyny, spotkania edukacyjne, koncerty, prelekcje i wiele innych ciekawych wydarzeń, których kumulacja zaplanowana jest na 2 i 3 weekend września.

 

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa prezentują regionalne dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze pod hasłem „Przestrzenie Dziedzictwa”, nawiązując tym samym do tegorocznego motta Europejskich Dni Dziedzictwa: „Żywe dziedzictwo – Tradycje od pokoleń”. Wydarzenia pod szyldem ZDD mają za zadanie promowanie różnorodności kulturowej tego regionu oraz ukazywanie jego materialnego i niematerialnego bogactwa.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt o charakterze społeczno-edukacyjnym. Jego korzenie sięgają 1985 roku, kiedy to narodził się w Granadzie. #EDD są organizowane na terenie Polski już od trzech dekad, a od 2007 koordynatorem w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.  Głównym celem tego święta jest zaangażowanie społeczności w troskę o dziedzictwo kulturowe, prezentacja jego różnorodności oraz wzmacnianie dialogu między kulturami. To unikalna okazja do zgłębiania historii oraz bogactwa kultury poprzez uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach, koncertach, wystawach i piknikach.

 

26 sierpnia, w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu, odbyła się wojewódzka inauguracja Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Organizatorami wydarzenia byli: Prezydent Miasta Kołobrzeg i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie – koordynator wojewódzki. Głównym elementem tegorocznego wydarzenia była konferencja naukowa „Dziedzictwo templariuszy – materialne i niematerialne ślady zakony. Legenda i mity”, pod patronatem Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

 

Natomiast 25 sierpnia w Chwarszczanach, w przestrzeni XIII-wiecznej kaplicy templariuszy odbyła się pre -inauguracja ZDD. Od kilkunastu lat, w ostatni weekend sierpnia, Chwarszczany są miejscem spotkań miłośników historii i dziedzictwa templariuszy, w ramach organizowanego festynu historycznego. Niezwykle cennym wkładem są badania naukowe i prace archeologiczne w ramach „Projektu Chwarszczany”, które dotyczą miejscowej kaplicy, a także „tropów” powiązań templariuszy z innymi zakonami rycerskimi oraz śladami ich działalności w Ziemi Świętej i Europie. Oba wydarzenia inaugurujące Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa odbyły się z udziałem przedstawiciela Narodowego Instytutu Dziedzictwa, instytucji koordynującej EDD w Polsce.

 

Wybrane wydarzenia organizowane w ramach Europejskich i Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa na terenie województwa zachodniopomorskiego: >tutaj<.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.