Webinarium: Młode dziedzictwo. Czyli co zostanie po nas przyszłym pokoleniom?
Zapraszamy na webinarium organizowane w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Najciekawsze przykłady polskiej architektury powojennego modernizmu oraz lat 90. zaprezentuje Anna Cymer – historyczka sztuki, dziennikarka i popularyzatorka wiedzy o architekturze.
Jeszcze dekadę temu trwał gorący spór o wartość architektury powojennego modernizmu. „Źle urodzona” – bo powstała w czasach PRL-u – była powszechnie uznawana za architekturę niskiej jakości, pozbawioną walorów estetycznych. Rzadko dostrzegano w niej wartość zabytkową, mimo że coraz częściej upominały się o nią różne środowiska.
Obecnie mało kogo dziwi, że obiekty powojennego modernizmu trafiają na listę zabytków i są obejmowane ochroną konserwatorską. Co więcej, coraz częściej to sami mieszkańcy domagają się wpisania takich budynków do rejestru. Można zaryzykować stwierdzenie, że pokochaliśmy modernizm – także w jego powojennej odsłonie.
Spodek w Katowicach, Dworzec Centralny w Warszawie, hotel Cracovia w Krakowie, obserwatorium na Śnieżce – to dziś ikony tej epoki. Niestety, zanim architektura tego okresu zaczęła być chroniona, wiele cennych obiektów zostało bezpowrotnie utraconych, jak warszawski Supersam czy katowicki „Brutal”.
Dziś toczy się podobna dyskusja o wartości architektury z lat 90. i początku XXI wieku – tej, która powstała w czasie transformacji ustrojowej.
Tematem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa 2025 jest hasło „W stronę architektury. Młode dziedzictwo”, które zachęca do poznawania i popularyzowania architektury XX wieku jako ważnej części naszego dziedzictwa kulturowego.
Kiedy: 12 czerwca 2025 (czwartek), godz. 17.00-18.30
Rejestracja: <tutaj>
Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, koordynatorka krajowa EDD, Narodowy Instytut Dziedzictwa