fbpx

Spot 29. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Smaki dziedzictwa”

Nie przypadkiem w spocie promującym Europejskie Dni Dziedzictwa występuje uznany kucharz – Jarosław Uściński. Tematem przewodnim 29. edycji EDD są „Smaki dziedzictwa”, dlatego to właśnie autorytet kulinarny zachęca do udziału w tegorocznej odsłonie EDD.

 

Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (zwyczaje, receptury, obrzędy).

 

Wzbogacona wpływami innych kultur i religii, polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej – wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, regionalnymi produktami, smakami dzieciństwa. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne w zależności od regionu – zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.

 

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej  oraz mediów społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/, gdzie publikowana jest na bieżąco lista wydarzeń, w których będzie można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 1000 wydarzeń, około 500 organizatorów i setki tysiące uczestników. Zapraszamy od 11 do 19 września 2021 r. na wydarzenia w ramach EDD.

 

Zachęcamy do obejrzenia spotu z Jarosławem Uścińskim, który serdecznie poleca Europejskie Dni Dziedzictwa.

 

Spot EDD 2021

Spot EDD 2021 z napisami

Spot EDD 2021 z audiodeskrypcją

 

***

 

Jarosław Uściński – kucharz od ponad 30 lat, który  ceni uczciwość kulinarną czyli 100% świeżości i jakości na talerzu Gości. Prowadzi własną restaurację od 15 lat.

 

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni. W ramach OSSKIC wspiera także szkoły gastronomiczne i wiele inicjatyw mających na celu edukowanie przyszłych kucharzy. Współkoordynator przygotowania Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na Olimpiady Kulinarne i Puchar Świata. Ceni sobie działania z ludźmi spoza branży, a zwłaszcza z regionalnymi producentami prawdziwej polskiej żywności oraz kołami Gospodyń Wiejskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.