fbpx

Przyznano wyróżnienia Europejskich Dni Dziedzictwa 2017

Podczas uroczystej gali 17 listopada w Opolu odbyło się przyznanie nagród dla organizatorów wydarzeń w ramach jubileuszowej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Temat przewodni tegorocznych EDD – „krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – to nawiązanie do kampanii społecznej „Krajobraz mojego miasta” prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W tym roku jury wyróżniło 82 organizatorów EDD ze wszystkich województw. Decyzja nie była prosta, ponieważ w całym kraju odbyło się ponad 1200 wydarzeń, w których wzięło udział ćwierć miliona odwiedzających!

Co roku Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja do bliższego poznawania lokalnego dziedzictwa. W tegorocznej edycji szczególny nacisk położyliśmy na związki krajobrazu i dziedzictwa, tym samym przybliżając ideę kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Krajobraz mojego miasta”. Poprzez imprezy edukacyjne pod szyldem Europejskich Dni Dziedzictwa chcieliśmy przede wszystkim uświadamiać, jak ważne jest dziedzictwo dla naszej tożsamości oraz jak wpływa ono na otaczający nas krajobraz kulturowy
 – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Motyw przewodni tegorocznej edycji EDD, odnoszący się do związków dziedzictwa i krajobrazu, realizuje ideę kampanii „Krajobraz mojego miasta”. Jej zasadniczym celem jest podnoszenie świadomości, w jaki sposób można wpływać na kształtowanie się przestrzeni miejskiej i dlaczego warto to robić. Kampania nie tylko diagnozuje problemy współczesnych miast – chaos reklamowy, konieczność ochrony zabytków i miejsc pamięci, funkcjonalne i estetyczne zagospodarowanie przestrzeni zielonej – ale też pokazuje dobre praktyki i udane modernizacje przestrzeni publicznej oraz wskazuje na korzyści płynące z dbania o wspólne otoczenie i jego znajomości. Wydarzenia w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa były lokalnym rozwinięciem postulatów kampanii.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, której początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne.

Zachęcamy do odwiedzenia stron Europejskich Dni Dziedzictwa i kampanii Krajobraz mojego miasta.

 
Lista nagrodzonych:

z województwa dolnośląskiego:

1.    Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie,
2.    Obornicki Ośrodek Kultury w Obornikach Śląskich,
3.    Klub Sympatyków Transportu Miejskiego we Wrocławiu,
4.    Towarzystwo Przyjaciół Doliny Białej Lądeckiej „Kruszynka” w Starym Gierałtowie,
5.    Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

 

z województwa kujawsko-pomorskiego:

1.    Julita Maciaszek, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim,
2.    Adam Myrta, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy Kujawskiej,
3.    Ks. Marek Loskot, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy,
4.    Andrzej Urbaniak, Prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu,
5.    Polskie Radio Pomorza i Kujaw.

 

z województwa lubelskiego:

1.    Renata Marcinko z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach,
2.    Marzena Syta z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach,
3.    Jolanta Zając z Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej,
4.    Małgorzata Berlińska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. F.D. Kniaźnina w Puławach,
5.    Weronika Pylak z Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej,
6.    Izabela Smogorzewska z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Borkach z.s w Woli Osowińskiej.

 

z województwa lubuskiego:

1.    dr Tomasz Andrzejewski, Dyrektor Muzeum Miejskiego w Nowej Soli,
2.    Bożena Tietz, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwieńsku,
3.    Teresa Zawalna, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów,
4.    Urszula Hryniewicz, Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jasieniu,
5.    Eweliny Augustyniak, Dyrektor Biblioteki Publicznej im. Wiesława Sautera w Babimoście.
Wyróżnienie specjalne otrzymało Muzeum Ziemi Wschowskiej.

 

z województwa łódzkiego:

1.  prof. Ryszard Grygiel, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi,
2.    Paweł Zybała, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzezinach,
3.    Marek Tokarek, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie,
4.    Tomasz Polkowski, Dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola,
5.    Adam Grabowski Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie.

 

z województwa małopolskiego:

1.    Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej,
2.    Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju,
3.    Biblioteka Publiczna w Zielonkach,
4.    Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce,
5.    Biuro Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.
Wyróżnienie specjalne otrzymało Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”.

 

z województwa mazowieckiego:

1.    Dorota Polańska, Hotele Warszawskie Syrena Sp. z o.o. Hotel Polonia Palace,
2.    Sylwester Chołast, Dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych,
3.    Bożena Opioła, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Zespół Rezydencji Prezydenta RP Belweder,
4.    Henryka Michalczewska, Zastępca Naczelnika Wydział Kultury, Promocji i Sportu Starostwo Powiatowe w Wołominie – Pałac w Chrzęsnem,
5.    Bogusława Skalska, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. – Zespól Stacji Filtrów.

 

z województwa opolskiego:

1.    Nadleśnictwo Prudnik,
2.    Przedszkole Publiczne nr 21 „Kraina Odkrywców” w Opolu,
3.    Oddział PTTK „Tryton” w Nysie,
4.    Muzeum Uniwersytetu Opolskiego,
5.    Gmina Murów,
6.    Tygodnik Prudnicki.

Wyróżnienie specjalne otrzymał Leonard Świtoń, wolontariusz z klasy II Gimnazjum nr 7 im. W. Andersa w Opolu, który od dwóch lat aktywnie wspiera Opolski Oddział NID podczas EDD.

 

z województwa podkarpackiego:

1.    Muzeum Okręgowe w Rzeszowie,
2.    Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach,
3.    Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej,
4.    Skansen Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce,
5.    Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.

 

z województwa podlaskiego:

1.    Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu,
2.    Piotr Selwesiuk Wójt Gminy Orla oraz Anna Niesteruk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Orli,
3.    Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach,
4.    Beata Chełmicka, Bordzio Starostwo Powiatowe w Suwałkach,
5.    Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia w Puchłach.

 

z województwa pomorskiego:

1.    Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Gdański im. dr. Jerzego Szukalskiego,
2.    Słowiński Park Narodowy,
3.    Centrum Hewelianum w Gdańsku,
4.    Jan Paweł Dettlaff, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck,
5.    Jerzy Sadowski, Redaktor Naczelny Wydawnictwa Infort.
Wyróżnienie specjalne otrzymało Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

 

z województwa śląskiego:

1.    Społeczna Rada Ds. Dziedzictwa Kulturowego Miasta Rybnika,
2.    Muzeum Saturn w Czeladzi,
3.    Muzeum w Wodzisławiu Śląskim,
4.    Muzeum Miejskie w Żorach,
5.    Muzeum Górnictwa Węglowego w  Zabrzu.

Wyróżnienie specjalne za promocję EDD w województwie śląskim otrzymał Antoni Szlagor, Burmistrz Miasta Żywca.

 

z województwa świętokrzyskiego:

1.    Opactwo Cysterskie w Wąchocku,
2.    Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach,
3.    Archiwum Państwowe w Kielcach,
4.    Gminne Towarzystwo Sportowe w Rakowie,
5.    Anna Mazur-Orłowska i Paweł Orłowski, Młyn Jędrów w Suchedniowie.

 

z województwa warmińsko-mazurskiego:

1.    Katarzyna Wojnarska i Izabela Rachuba, Szkoła Podstawowa nr 1 im. R. Knosały w Olsztynie,
2.    Andrzej Umiński, Komendant Hufca ZHP Działdowo im. hm. Stanisława Sieradzkiego „Śwista”,
3.    Elżbieta Jakubowska, Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie,
4.   Marta Florkowska i  Paweł Piotr Szymański, Pracownia Garncarnia w Kamionku Wielkim pod Węgorzewem,
5.    Sławomir Fura, Nadleśnictwo Maskulińskie w Rucianem-Nidzie.

 

z województwa wielkopolskiego:

1.    Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy Zespół Pałacowo-Parkowy,
2.    Karol Marszał, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa,
3.    Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk,
4.    Projekt Kolegiata,
5.    Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Śmiglu sp. z o.o.

 

z województwa zachodniopomorskiego:

1.    Dyrektor i Pracownicy Zamku Książąt Pomorskich, Muzeum w Darłowie,
2.    Miasto Sławno,
3.    Iwona Wiśniewska Starosta Stargardzki,
4.    Marek Schiller  Prezes Ligi Ochrony Przyrody Oddziału w Dębinie,
5.    Anna Bucholc Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych „Pasja”.