fbpx

Przypominamy o trwającym konkursie #EuropeanHeritageDays

Przypominamy o trwającym konkursie #EuropeanHeritageDays związanym z historią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Podziel się doświadczeniem z innymi społecznościami w Europie!

 

Od 2018 roku zebrano ponad 400 historii Europejskich Dni Dziedzictwa z każdego zakątka kontynentu!

 

W ubiegłym roku zgłoszenia z Polski znalazły się w top 20 najlepszych historii. Były to m.in.:

 

  • Call me Жінка, Kvinde, Donna, Isza… Żeńszczyzna – Women’s heritage. In search of a sociocultural gene – praca prezentowała kobiece postacie w historii i kulturze: Polki, Żydówki, Ukrainki i inne mniejszości narodowe, mieszkające i pracujące na terenie województwa myślenickiego w czasie okupacji, po wojnie i dziś. Niezwykłe kobiety w zwyczajnych sytuacjach zainspirowały cykl, którego tłem są zabytki świadczące o wielokulturowości Polski (Małopolski), w tym m. in. drewniana synagoga w Wiśniowej – unikatowy w kraju budynek z przełomu XIX i XX wieku, zarejestrowany jako dobro kultury w 1993 roku.

 

Więcej na stronie – https://www.europeanheritagedays.com/Story/Call-me-ZHinka-Kvinde-Donna-Isza-Zenszczyzna-Womens-heritage-In-search-of-a-sociocultural-gene

 

fot. Fundacja ARTS

 

 

  • Craft experience with Serfenta from Polandpraca prezentowała historię ludzi, którzy pracują w Stowarzyszeniu Serfenta oraz specjalizują się w plecionkarstwie. Dzięki przeprowadzonym badaniom etnograficznym, udowodniono jak ważne jest źródło rzemiosła oraz jego oddziaływanie i promocja w społeczeństwie.

 

Więcej na stronie – https://www.europeanheritagedays.com/Story/Craft-experience-with-Serfenta-from-Poland-0

 

fot. Stowarzyszenie Serfenta

 

Formularz zgłoszeniowy będzie aktywny do 15 marca br.

 

Jeżeli szukasz inspiracji, możesz znaleźć je na stronie – https://www.europeanheritagedays.com/Story/Awards/2023.

 

Dowiedz się więcej i aplikuj na stronie EHD – https://www.europeanheritagedays.com/EHD-Programme/Press-Corner/News/Call-for-European-Heritage-Days-Stories-2024-is-ow-open

 

 

Patronatem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest Polskie Radio S.A.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.