fbpx

Poznań - Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w 2017 roku

Ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w 2017 roku

Koncert zespołu VOŁOSI, laboratoria, warsztaty czy pokaz filmowy to jedne z wielu atrakcji przygotowanych w ramach ogólnopolskiej inauguracji 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się w dniach 9-10 września w Bramie Poznania ICHOT.

Wybór miejsca nie był przypadkowy, Brama Poznania to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, które na przykładzie Ostrowa Tumskiego pokazuje historię Polski. Połączenie elementów przyrodniczych, kulturowych i historycznych, w pełni oddaje charakter tegorocznej edycji przygotowanej pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Podczas dwóch dni inauguracji przewidzianych jest wiele atrakcji, które mają za zadnie przybliżyć zagadnienia związane z przyrodą, krajobrazem a także zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w pokazie filmu ,,Krajobraz Mojego Miasta”, który powstał z inicjatywy prof. Magdaleny Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków i został wyprodukowany przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa. Film w szczególny sposób wpływa na świadomość i pobudza do działania, aby pielęgnować tożsamość kulturową i troszczyć się o otaczającą człowieka przestrzeń.

Jedną z głównych atrakcji będzie koncert zespołu łączącego muzykę tradycyjną i klasyczną z nowoczesnością –  VOŁOSI.  Pierwszy dzień wrażeń zakończy zachwycający mapping na zabytkach Ostrowa Tumskiego. Podczas wydarzenia nie zabraknie także czasu na zwiedzanie, również miejsc, które na co dzień nie są dostępne. Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w warsztatach, animacjach oraz grach terenowych przygotowanych specjalnie na to wydarzenie.

Brama Poznania to miejsce, ukazujące mienione i obecne losy Ostrowa Tumskiego, który ma ogromne znaczenie dla tożsamości Polaków. Jest dziełem zarówno przyrody, jak i człowieka, wpisanym w krajobraz Poznania.  Miejsce to jest tożsame z tematem tegorocznej edycji EDD, która ma na celu pokazanie współczesnego krajobrazu jako wynik działalności, wiedzy i zwyczajów dawnych pokoleń.

 

Szczegółowy program:

9 września, sobota

  • 11:00 i 15:00 Projekcja filmu „Krajobraz Mojego Miasta” / sala wielofunkcyjna / wstęp wolny
  • 18:30 Oficjalne ogólnopolskie otwarcie EDD 2017, Koncert zespołu Vołosi  / Amfiteatr nad Cybiną / wstęp wolny
  • 20:30 Jasna wyspa! Mapping na zabytkach / Ostrów Tumski / wstęp wolny

10 września, niedziela

  • 10.30 Laboratorium krajobrazu / warsztaty dla rodzin z dziećmi / sala wielofunkcyjna / zapisy: edukacja@bramapoznania.pl
  • 12.00 Krajobraz na agrafkach / animacje dla każdego / przedpole Śluzy Katedralnej / wstęp wolny
  • 12:00 Garbary z przewodnikiem* / zwiedzanie dawnej Elektrowni Miejskiej Garbary start: ul. Marii Panny 2
  • 12:00 Wytęż wzrok / gra terenowa dla rodzin z dziećmi / Ostrów Tumski + Śródka wstęp wolny
  • 14:00 i 16:00 Projekcja filmu „Krajobraz Mojego Miasta” / sala wielofunkcyjna wstęp wolny
  • 15:00 Poczuj FLOW. Wycieczka z prądem (rzeki) / tereny nad Wartą i Chwaliszewo / wstęp wolny
  • 17:00 Co jest za Bramą? / bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji Bramy Poznania / zapisy pod numerem telefonu: 61 647 76 34

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.