fbpx

Dziękujemy organizatorom wydarzeń EDD z woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego

W województwie zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim, odbyło się łącznie ponad 180 wydarzeń. Dziękujemy wszystkim organizatorom za zaangażowanie. Dzięki Państwu w regionach budowana jest duma z własnej historii, zwyczajów i tradycji. Mamy nadzieję, że pełni energii i pomysłów spotkamy się we wrześniu na szlaku wydarzeń.

 

W ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie zachodniopomorskim odbyło się ponad 80 różnych wydarzeń w 42 miejscowościach. W koncertach, warsztatach, festynach, wykładach, spacerach i objazdach studialnych, zwiedzaniu różnych  obiektów wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Podczas trwania edycji Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. uczestnicy mogli m.in.: wspólnie podziwiać najwspanialsze zachodniopomorskie świątynie nocą, odkrywać tajemnice obiektów archeologicznych i obiektów przemysłowych, zagłębiać się w stronice „międzypokoleniowych” książek kucharskich, ale także wspólnie wypiekać chleb, wędrować szlakami legend i poznawać tradycje lokalnego budownictwa. Dziękujemy organizatorom wydarzeń, którzy włożyli w ich przygotowanie ogromne serce, zapał i wiedzę. Wielu z nich jest z nami od kilkunastu lat, ale są też tacy, których przekonaliśmy do idei #EDD  #EHD dopiero teraz. Wszystkim Wam jesteśmy ogromnie wdzięczni za coroczne wspólne budowanie naszej zachodniopomorskiej, europejskiej tożsamości i szacunku do naszego dziedzictwa.

 

Województwo kujawsko-pomorskie jest regionem, który posiada bogate dziedzictwo kulturowe, wypracowane przez m.in. Polaków, Niemców, Żydów, bałtyckich Prusów, Szkotów, Holendrów, ludzi wielu języków, tradycji i obyczajów. Dzięki temu do dzisiaj widoczne są znaczne różnice w zakresie mowy potocznej, folkloru i kultury ludowej, pamięci historycznej, upodobań i nawyków kulinarnych. Zorganizowanie kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pozwoliło na poznanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego województwa kujawsko-pomorskiego. Wybrane wydarzenia zrealizowane w ramach 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa: XLII Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ,,O Zegar Czasu”, Kierunek Kujawsko-Pomorskie – na tropach zabytków, EDD z Biblioteką Miejską – Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem”. 

 

 

https://www.instagram.com/reel/C2KbmBBodTL/?utm_source=ig_web_copy_link&igsh=MzRlODBiNWFlZA==

 

W województwie pomorskim w projekt Europejskich Dni Dziedzictwa zaangażowało się 42 organizatorów. W świętowanie kolejnej edycji włączyły się instytucje kultury, fundacje, uczelnie, szkoły, przedszkola, instytucje samorządowe, biblioteki, ale przede wszystkim depozytariusze dziedzictwa niematerialnego. Zorganizowano 42 wydarzenia związane z Żywym dziedzictwem i tradycjami od pokoleń, w których wzięło udział ponad 38 tys. osób. Podczas #EDD mogliśmy przyjrzeć się tradycyjnemu rzemiosłu szkutniczemu czy plecionkarskiemu, posmakować darów lata, wspólnie pograć, pośpiewać i potańczyć. Nie zabrakło również kaszubskiego haftu, który w 2023 r. został wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Porównywaliśmy nasze tradycje z opowieściami o dalekich podróżach. Po raz kolejny przyjrzeliśmy się zabytkowym detalom i ciekawym wystawom, a nawet zostaliśmy zaproszeni na powiślańskie wesele!

 

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w edycję #EDD Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Zachęcamy wszystkich do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach tegorocznej edycji #EDD pod hasłem Szlaki.Sieci.Połączenia.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.