fbpx

Olesno gospodarzem ogólnopolskiej inauguracji 26. Europejskich Dni Dziedzictwa!

12 marca br. w Oleskim Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”, której gospodarzem w tym roku jest właśnie miasto Olesno. EDD zostanie w tym roku zainaugurowane 8 września. W spotkaniu z mediami wzięli udział: Violetta Porowska – Wicewojewoda Opolski, Bartosz Skaldawski – p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa,  Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna.

– Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Oleśnie to wyjątkowe wydarzenie dla miasta i regionu zwłaszcza w kontekście Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości–  powiedziała Violetta Porowska, Wicewojewoda Opolski. – Ideą EDD jest udostępnianie zabytkowej przestrzeni, która na co dzień jest zamknięta dla zwiedzających. Dlatego w tym roku postaramy się w województwie opolskim otworzyć wszystkie obiekty zabytkowe, które należą do Skarbu Państwa – zapowiedziała.

– W tym roku po raz pierwszy będziemy organizować Europejskie Dni Dziedzictwa w nowej szacie graficznej, która nowoczesnym językiem opowiada o naszym historycznym i kulturowym dziedzictwie – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora NID. Przybliżył również ideę Europejskich Dni Dziedzictwa i ich znaczenie w zakresie ochrony dziedzictwa. Zaprosił także wszystkich do włączenia się w to niezwykle święto zabytków.

Sylwester Lewicki – Burmistrz Olesna zaprezentował bogaty program inauguracji EDD w Oleśnie, który w pełni oddaje charakter tegorocznej edycji związanej z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Zaproponowany program wydarzenia kładzie duży nacisk na zaangażowanie oleskiej społeczności lokalnej i udział różnych grup wiekowych, w szczególności dzieci i młodzieży. Naszym celem jest uzupełnienie wiedzy mieszkańców na temat miejsca w którym żyją, ich małej ojczyzny, a także zachęcenie gości do zainteresowania się naszym pięknym miastem i jego bez wątpienia – barwną historią, która jest naszym bogactwem, naszym dziedzictwem – powiedział Burmistrz Olesna.

W 2018 r. odbędzie już 26. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa – największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego i najważniejszego święta zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Narodowy Instytut Dziedzictwa jako ogólnopolski koordynator tego programu odpowiada za koordynację oraz promocję projektu w skali całego kraju.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.