fbpx

Ogólnopolska inauguracja EDD 2020 - Małopolskie Targi Książki

Dziedzictwo zapisane lokalnie – „Moja/nasza droga do dziedzictwa zapisanego lokalnie”

 

Jednym z wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 będą Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. Celem wydarzenia jest przybliżenie szerokiej publiczności ostatnich (opublikowanych w latach 2015-2020) małopolskich pozycji wydawniczych, których tematyką jest szeroko pojęte dziedzictwo widziane z perspektywy lokalnej: dziedzictwo zapisane oddolnie tj. przede wszystkim z inicjatywy i przez przedstawicieli społeczności lokalnych – bezpośrednich depozytariuszy dziedzictwa. Założeniem organizatorek wydarzenia jest chęć wyjścia poza dyskurs publikacji naukowych lub popularnonaukowych, ale tworzonych w większości przez specjalistów, ekspertów reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Wyznając ideę partycypacyjnych podejść do dziedzictwa, według których wszyscy jesteśmy depozytariuszami dziedzictwa (dziedzictwo w działaniu) pragniemy zaprezentować publikacje tworzone przez praktyków działających w swoich własnych regionach: regionalistów, lokalnych liderów, pracowników lokalnych instytucji kultury, twórców, dokumentalistów, archiwistów, animatorów, członków lokalnych organizacji i stowarzyszeń, kolekcjonerów, pasjonatów, zwykłych-niezwykłych mieszkańców. Bardzo często są to przedsięwzięcia tworzone własnym sumptem jako działania prawdziwie obywatelskie. Nie łatwo znaleźć je na półkach księgarni, a przecież to one – obok głównego nurtu bibliografii tzw. fachowej – są wyrazem świadomości i odpowiedzialności za dziedzictwo najbliższe. Ponadto zależy nam na podkreśleniu różnorodności kulturowej dziedzictwa Małopolski dlatego chcemy aby na targach znalazły miejsce również te pozycje, które traktują o dziedzictwie wspólnot mniejszościowych (narodowych, etnicznych, religijnych). W związku z sytuacją w jakiej się obecnie znajdujemy, targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, których zapytamy, jaka była ich droga do własnego dziedzictwa zapisanego lokalnie.

 

O dziedzictwie blisko nas/mnie/moim/naszym dziedzictwie, czyli tym, które nas najbardziej dotyczy. Gorąco zapraszamy!

 

Pomysłodawczyniami i organizatorkami wydarzenia są Agnieszka Wargowska-Dudek i dr Joanna Dziadowiec-Greganić z Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS – jednego ze współorganizatorów tegorocznej ogólnopolskiej inauguracji EDD.

 

Serdecznie zapraszamy do zaprezentowania swoich pozycji wydawniczych na wirtualnych targach, które będą miały formę przeglądu a nie rankingu. Czekamy zarówno na książki, albumy, tematyczne katalogi, pamiątkowe kroniki, pamiętniki, tomiki poezji, jak i wszelkie inne formy, które często pozostają w cieniu tzw. głównego (akademickiego, eksperckiego) nurtu dziedzictwa. Ich inicjatorzy, twórcy, autorzy to prawdziwi lokalni bohaterowie dziedzictwa! Prosimy o zgłaszanie propozycji tytułów (zarówno swoich, jak i godnych według Państwa polecenia) bezpośrednio do organizatorek.

Oprac. dr Joanna Dziadowiec-Greganić i Agnieszka Wargowska-Dudek

 

Skontaktuj się z organizatorami:

a.wargowska-dudek@arts-fun.pl

j.dziadowiec-greganic@arts-fun.pl

https://arts-fun.pl/

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.