fbpx

Muzeum Narodowe w Lublinie nowym koordynatorem regionalnym EDD

19 lutego Narodowy Instytut Dziedzictwa jako ogólnopolski koordynator Europejskich Dni Dziedzictwa podpisał porozumienie o współpracy z Muzeum Narodowym w Lublinie, które tym samym zostało nowym koordynatorem regionalnym EDD w województwie lubelskim. 

 

Europejskie Dni Dziedzictwa promują dziedzictwo kulturowe pośród lokalnych społeczności. Co roku, przez cały wrzesień, a szczególnie w II i III weekend można bezpłatnie zwiedzać najciekawsze obiekty i korzystać z szerokiej oferty wydarzeń kulturalnych. Na uczestników czekają warsztaty, spotkania, rajdy, wystawy, koncerty, pokazy i wiele innych atrakcji, dzięki którym można lepiej poznać historię oraz kulturę lokalną, regionalną i narodową.

 

Od lat Muzeum Narodowe w Lublinie jest aktywnym uczestnikiem Europejskich Dni Dziedzictwa i zaprasza publiczność na swoje wydarzenia. W EDD coraz chętniej i częściej włączają się także inne instytucje kultury, biblioteki, regionalne muzea, często funkcjonujące w społecznościach lokalnych. (…) Jesteśmy przekonani, że Europejskie Dni Dziedzictwa będą nadal gromadzić tysiące odbiorców wydarzeń, a każdego roku będzie przybywać organizatorów. To będzie dobry rok dla województwa lubelskiego w projekcie EDD – podkreśla dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

 

Muzeum Narodowe w Lublinie należy do największych instytucji kulturalnych we wschodniej Polsce. Gromadzi najbogatsze i najcenniejsze w regionie zbiory reprezentujące polskie i europejskie dziedzictwo kulturowe. Obejmują one wiele dziedzin – od archeologii po sztukę współczesną.

 

Jest to wielkie wyróżnienie, ale także praca. Oczywiście w tym roku Muzeum Narodowe w Lublinie ma już projekty włączenia się do Europejskich Dni Dziedzictwa – wyjaśnia Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowe w Lublinie.

 

Muzeum Narodowe w Lublinie jako nowy koordynator regionalny EDD w województwie lubelskim będzie zachęcało instytucje kultury i inne podmioty do organizacji wydarzeń we wrześniu, tym samym promując regionalne dziedzictwo materialne i niematerialne. Dotychczas było ono uczestnikiem EDD, zapraszając na zwiedzanie wystaw i do udziału w wydarzeniach. Co roku w województwie lubelskim odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń. Organizowane są głównie wystawy, koncerty, festyny, warsztaty, wykłady oraz zajęcia edukacyjne. W latach 2013 – 2024 regionalnym koordynatorem EDD w województwie lubelskim było Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

 

Weź udział w tegorocznej edycji #EDD

 

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się każdego roku we wrześniu, w tym roku kulminacja wydarzeń przypada na 7-8 i 14-15 września i odbędzie się pod hasłem: Szlaki. Sieci. Połączenia.

 

Zapraszamy do organizacji oraz uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach, związanych z historią, zabytkami oraz szlakami kulturowymi.

 

Dołącz do Nas: Formularz zgłoszeniowy

 

fot. Patrycja Adamczyk, Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

fot. Patrycja Adamczyk, Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

fot. Patrycja Adamczyk, Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

fot. Jakub Jeremicz, Muzeum Narodowe w Lublinie

 

fot. Jakub Jeremicz, Muzeum Narodowe w Lublinie

 

fot. Jakub Jeremicz, Muzeum Narodowe w Lublinie

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.