fbpx

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach - wystawa

 

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 r. odbywających się pod hasłem „Moja droga” opolski oddział Narodowego Instytutu Dziedzictwa przygotował wystawę prezentującą historię i wartość artystyczną tego unikalnego zabytku, który jest kandydatem do wpisu na prezydencką listę Pomników Historii.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach jest również popularnym Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Archidiecezji Wrocławskiej położonym na międzynarodowej Drodze św. Jakuba. Jest też najbardziej charakterystycznym obiektem na tzw. Szlaku Polichromii Brzeskich, unikalnym w skali kraju zespole średniowiecznych polichromii w kościołach rozmieszczonych na niewielkim obszarze wokół miasta Brzegu. Ten kościół, ta perła architektury i wyjątkowy pomnik sztuki może być kołem zamachowym rozwoju wsi, ale też rozwoju turystyki w Powiecie Brzeskim, który jest wyjątkowy pod tym względem, gdyż niemal w każdej wsi są cenne sięgające gotyku zabytki, których wartość dopiero poznajemy.

Wystawa dostosowana jest dla osób słabowidzących (tekst AaAa++) i przetłumaczona została na język angielski, aby mogli z niej skorzystać turyści z obcych krajów. Ekspozycja powstała
w partnerstwie z Oddziałem Opolskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminną Biblioteką w Skarbimierzu, która zapewniła tłumaczenie. Zdjęcia autorskie wykonali znani opolscy fotografowie: Paweł Uchorczak, Mariusz Przygoda oraz Sławomir Mielnik.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.