fbpx

Gala Europejskich Dni Dziedzictwa i rozstrzygnięcie konkursu filmowego Zabytkomania

7 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 w zabytkowej hali przy ulicy Szwedzkiej 2/4 w Warszawie odbędzie się ogólnopolska gala podsumowująca Europejskie Dni Dziedzictwa. Ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczna już 26. edycja EDD odbyła się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.
W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz  działacze społeczni z całej Polski. Przedsięwzięcie jest podziękowaniem za ich wkład i pracę w popularyzację wiedzy związanej z regionalnym dziedzictwem kulturowym. W trakcie uroczystej gali zostaną wręczone pamiątkowe wyróżnienia osobom i instytucjom, które z  pełnym zaangażowaniem działają w obszarze zabytków i dziedzictwa niematerialnego.  W całym kraju w ramach EDD odbyło się ponad 1900 wydarzeń. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Kolejnym ważnym i ciekawym punktem uroczystości będzie rozstrzygnięcie 4. edycji ogólnopolskiego konkursu filmowego Zabytkomania. Poznamy laureatów i wyróżnionych w konkursie w trzech kategoriach: Młodzież, Amatorzy i Profesjonaliści. Tegoroczna odsłona konkursu koncentrowała się na idei świętowania przez Polskę wolności, suwerenności i niepodległości  poprzez poznawanie swojego otoczenia, zabytków i tradycji czy ważnych postaci związanych z okresem odbudowy i rozwoju kraju. Zabytkomania  organizowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Biurem Programu Niepodległa. Partnerem strategicznym konkursu jest KGHM Polska Miedź S.A. Do konkursu zostało przesłanych ponad 100 zgłoszeń filmowych.

Wieczór uświetni występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej w 42 osobowym składzie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.