fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim

 

W sobotę, 9 września, w Muzeum Zamkowym w Malborku miała miejsce konferencja prasowa prezentująca zaplanowane wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2023 w województwie pomorskim. W ramach wojewódzkiej inauguracji #EDD, na malborskim zamku odbyło się przedstawienie „Wesele na Powiślu”, inspirowane sztuką Stanisława Wyspiańskiego.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Co roku we wrześniu mamy okazję zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy i uczestniczyć w szerokim wachlarzu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

 

W ramach inauguracji #EDD, Muzeum Zamkowe w Malborku zorganizowało wiele fascynujących wydarzeń, w tym warsztaty muzyczne pieśni krucjatowych oraz plastyczne z wzorem powiślańskim. Ponadto w zamkowej przestrzeni wystawiono wyjątkowe widowisko „Wesele na Powiślu”, które przeniosło akcję utworu Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele” do przestrzeni uniwersalnej. Spektakl ten wyrwał historię z krakowskiej chaty, wydobywając jej ponadczasowy charakter. Wesele opowiadane było nie ze sceny, ale wśród widowni. To wydarzenie kulturalne pozwoliło zrozumieć tekst Wyspiańskiego w nowy sposób, uczyniło go żywym, nośnym i zrozumiałym dla współczesnej publiczności.

 

W konferencji prasowej z ramienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa udział wzięli Tomasz Błyskosz, kierownik Oddziału Terenowego NID w Gdańsku oraz Anna Baran, koordynatorka regionalna NID ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Wybrane wydarzenia w woj. pomorskim:

 

  • Żywe dziedzictwo Powiśla – Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie pomorskim

9 września na zamku malborskim odbędą się wydarzenia inaugurujące EDD w województwie pomorskim. Organizatorzy zapraszają na Powiślański Jarmark z produktami lokalnych wystawców, warsztaty z wzorem powiślańskim, tworzenie ozdobnych cylindrów i wianków ślubnych, malowanie kracek – ozdobnych przęślic do kołowrotka – tradycyjnych darów dla wybranki serca, a także pogadankę etnograficzną o zwyczajach weselnych na Powiślu. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Internetowy quiz „Żywe dziedzictwo – pomorskie tradycje od pokoleń”

Zachęcamy do udziału w internetowym quizie przygotowanym specjalnie z okazji 31. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Quiz zawiera pytania związane z kulturą, tradycjami, językiem regionalnym i dziedzictwem Pomorza Gdańskiego.  Dostępny będzie od 8 do 17 września na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Plecionkarstwo – żywe dziedzictwo

9 września przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego odbędzie się „Spotkanie z kaszubskim plecionkarzem”. W programie warsztaty wyplatania z korzeni sosny, prowadzone przez mistrza Czesława Hinca i jego uczniów. Uczestnicy spotkania będą uczyć się technik wyplatania, pozyskiwania i przygotowywania korzeni sosny, oraz zwiedzać wystawę tradycji plecionkarskich w Swornegaciach. Dodatkowo, odbędzie występ kaszubskiej kapeli. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Haft kaszubski szkoły żukowskiej – żywe dziedzictwo

9 września zapraszamy na spotkanie na stacji Żukowo Wschodnie, z dr. Marianem Jelińskim, który opowie o kaszubskim hafcie szkoły żukowskiej. Natomiast 10 września, odbędzie się spotkanie z hafciarką Bernadetą. W 2015 roku hafciarstwo kaszubskie szkoły żukowskiej (Kaszëbsczé wësziwanié żukòwsczégò sztélu) zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szczegółowe informacje na temat obu spotkań >tutaj<.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.