fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie opolskim

Europejskie Dni Dziedzictwa- konferencja prasowa - GOK Dobrzeń Wielki

Europejskie Dni Dziedzictwa- konferencja prasowa – GOK Dobrzeń Wielki. Fot. Milena Skóra

 

We wtorek, 5 września, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim miała miejsce konferencja prasowa, na której zaprezentowano program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem: „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to coroczne święto kultury, organizowane w 50 krajach Europy. Podczas tych dni odbywają się różnorodne wydarzenia, takie jak wystawy, konkursy, koncerty, warsztaty, spotkania, pokazy i rajdy, mające na celu promowanie wiedzy o historii, tradycji i dziedzictwie kulturowym. Inicjatywa ta integruje społeczności na poziomie lokalnym i międzynarodowym, jednocześnie promując kulturę lokalną, regionalną i narodową. Hasłem #EDD 2023 jest „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, dlatego liczne atrakcje związane są z dziedzictwem niematerialnym.

 

Wielu twórców włączyło się w ideę EDD i zorganizowało wydarzenia promujące ich twórczość. Są to np. kroszonkarka Teresa Sobota, pisankarka Helena Wojtasik, twórca ludowy Piotr Szafrański ostatnio znany z haftów, czy jedna z najwybitniejszych twórczyń – obecnie znana z malowania porcelany – pani Małgorzta Mateja – mówi dr Joanna Banik, kierownik Oddziału Terenowego NID w Opolu.

 

Na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znajduje się łącznie ponad 80 wpisów tradycji i zwyczajów, w tym aż 15 przejawów żywego dziedzictwa z województwa opolskiego, m.in.: kroszonkarstwo, zwyczaj wodzenia niedźwiedzia na Śląsku Opolskim czy babski comber. Opolszczyzna znana jest również z plecionkarstwa. Tej tradycji poświęcona zostanie wojewódzka inauguracja #EDD.

 

Prezentacja wydarzeń zaplanowanych w województwie opolskim odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim, w której udział wzięli: Piotr Szlapa, wójt Gminy Dobrzeń Wielki; dr Joanna Banik, kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa, koordynator EDD w województwie opolskim; Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim; dr Krzysztof Kleszcz, zastępca dyrektora Instytutu Śląskiego w Opolu; Helena Wojtasik, prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Tadeusz Taszycki, twórca ludowy plecionkarz z Chróścic.

 

Wybrane wydarzenia w woj. opolskim:

 

  • Wojewódzka inauguracja EDD – żywe plecionkarstwo

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim zaprasza na inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie opolskim. W sobotę, 9 września, w Chróścicach, przy ul. Koszykarzy, odbędzie się piknik, podczas którego zostaną zaprezentowane lokalne tradycje plecionkarstwa. W programie pikniku zwiedzanie warsztatu plecionkarza, pokazy wyplatania oraz warsztaty plecionkarskie. Na Śląsku Opolskim umiejętność ta ma długą historię, o czym świadczą odkrycia archeologiczne na Ostrówku w Opolu, gdzie znaleziono plecionki z X wieku. To rzemiosło rozkwitało przez wieki, a kilka miejscowości, takie jak Chróścice, Siołkowice czy Cisek, stały się ważnymi centrami plecionkarstwa w regionie. Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2023 roku. Na stoiskach towarzyszących wydarzeniu będzie można też poznać zielarstwo i tradycje hafciarskie. Oba te elementy niematerialnego dziedzictwa Opolszczyzny również zostały wpisane na Krajową listę  w 2023 roku. Szczegółowe informacje dotyczące pikniku >tutaj<.

 

  • Weź nóż i twórz, a nuż…

17 września zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach kroszonkarskich, prowadzonych przez utalentowaną artystkę ludową Teresę Sobotę w Olszowej. Uczestnicy warsztatów poznają tajniki delikatnej sztuki zdobienia jaj za pomocą techniki rytowniczej. Mile widziane osoby początkujące. Szczegółowe informacje >tutaj<. Kroszonkarstwo opolskie – niewątpliwie symbol Opolszczyzny – zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2019 roku.

 

  • Warsztaty malowania porcelany

Wzór opolski pochodzący z tradycyjnych kroszonek, jaj zdobionych na Wielkanoc techniką rytowniczą, z czasem trafił m.in. na porcelanę. Tułowice to miasto, które pielęgnuje żywe dziedzictwo w postaci tradycji malowania pisanki i porcelany. Te dwie tradycje zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W ramach #EDD Tułowicki Ośrodek Kultury, 30 września zaprasza na warsztaty malowania wzoru opolskiego na porcelanie. Wstęp jest bezpłatny. Szczegółowe informacje >tutaj<.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.