fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa - relacja z inauguracji

8. września w Oleśnie na Opolszczyźnie rozpoczęły się 26. Europejskie Dni Dziedzictwa.  W tym roku motywem przewodnim największego święta zabytków jest „Niepodległa dla wszystkich” – motto ściśle powiązane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszystkich gości uroczystości powitał Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz Sylwester Lewicki, Burmistrz Olesna. Uroczystą inaugurację zaszczycili swoją obecnością również Adrian Czubak, Wojewoda Opolski i Agata Wąsowska-Pawlik, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury.

Na całą sobotę i niedzielę dla mieszkańców Olesna zostały przygotowane liczne wydarzenia promujące lokalne dziedzictwo, a wśród nich gra terenowa, spacery krajobrazowo-historyczne, rajd rowerowy, Narodowe Czytanie oraz koncerty – Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. pn. „10 dekad Niepodległej” i gwiazdy wieczoru – Natalii Kukulskiej

Nad przygotowaniem wydarzeń dla mieszkańców i gości czuwał Urząd Miejski w Oleśnie, a włączyły się w nie liczne instytucje, m.in. Miejski Dom Kultury, Oleska Biblioteka Publiczna, Oleskie Muzeum Regionalne, a także szkoły i harcerze. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i tradycje regionu. Nie można mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona niełatwa i skomplikowana, staramy się przybliżyć, w tym roku ogniskując uwagę na temacie setnej rocznicy odzyskania niepodległości – Bartosz Skaldawski, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
***
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.
Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.