fbpx

Europejski Szlak Historycznych Uzdrowisk Termalnych

Wykorzystanie gorących źródeł do zabiegów zdrowotnych, jest stosowane w Europie od starożytności. W XVII i XIX w. najbardziej renomowane uzdrowiska osiągnęły szczyt popularności, dzięki opracowaniu różnorodnych zabiegów medycznych i zdrowotnych. W naszym cyklu #SzlakiKulturoweEDD przybliżamy historię i działanie Europejskiego Szlaku Historycznych Uzdrowisk Termalnych, który uzyskał certyfikat Rady Europy w 2010 r. Sieć stworzona została przez European Historic Thermal Towns Association – stowarzyszenie skoncentrowane na ochronie i promowaniu wartości kulturowych uzdrowisk termalnych.  

 

Wśród licznych wartości wskazano iż:

 

„uzdrowiska termalne były „kawiarniami Europy” – miejscami, w których członkowie wszystkich warstw społecznych mogli się spotkać, wymienić poglądami, a nawet zmieniać przynależność społeczną. Obowiązywały tam zasady zapewniające zachowanie zgodne z normami cywilizacji. Uzdrowiska w dziejach Europy odegrały kluczową rolę w krzewieniu pokoju, współpracy i kreatywności, chroniąc środowisko naturalne i architektoniczne oraz promując zrównoważony rozwój kulturowy. Pełnią taką funkcję do dziś.”

 

Szlak tworzy 20 krajów, w tym Polska, którą reprezentuje Lądek Zdrój – historyczne miasto uzdrowiskowe, zlokalizowane w południowo-wschodniej części Ziemi Kłodzkiej, u stóp malowniczych Gór Złotych, Gór Bialskich i Krowiarek, wzdłuż rzeki Białej Lądeckej.

 

Historia miasta i zdroju sięga średniowiecza, ale to jego dzisiejszy wygląd i zabytki są dziełami XIX i XX w. Oczywiście znajdziemy tu także cenne obiekty z wcześniejszych epok, takie jak gotycki most na Białej oraz cenne barokowe, XVIII w. rzeźby Michaela Klahra i jego syna Michaela Ignatiusa Klahra.

 

Pierwsze wzmianki o istniejących urządzeniach kąpielowych pochodzą już z 1241 r., co czyni Ladek-Zdrój najstarszym uzdrowiskiem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. W 1498 r. po raz pierwszy w Lądku-Zdrój przeprowadzono analizę wód leczniczych, którą wykonał Konrad z Bergu.

 

W Lądku-Zdroju zlokalizowanych jest 6 naturalnych źródeł wód leczniczych oraz jeden głęboki odwiert wody termalnej. Uzdrowisko jest jednym z miejsc w Polsce, które wykorzystuje w procesie leczenia termalne wody radoczynne siarczkowo – fluorkowe. Największym bogactwem kąpieliska Lądek-Zdrój są ciepłe źródła mineralne – termy o unikalnym w skali europejskiej składzie chemicznym i leczniczych właściwościach.

 

Lądek-Zdrój to największe uzdrowisko kąpielowe, które udostępnia turystom 3 baseny termalne, ponad 100 stanowisk do hydroterapii i 25 zabytkowych marmurowych wanien do kąpieli leczniczych. Wszystkie zabiegi hydroterapeutyczne wykonywane są z wykorzystaniem tutejszej wody termalnej.

 

 

fot. Uzdrowisko Lądek – Długopole S.A.

 

fot. Uzdrowisko Lądek – Długopole S.A.

 

fot. Uzdrowisko Lądek – Długopole S.A.

 

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.