Uroczysta gala Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 już za nami

Podczas gali 7 grudnia br. w Warszawie wręczone zostały wyróżnienia dla organizatorów najciekawszych wydarzeń promujących dziedzictwo kulturowe w ramach 26. edycji EDD. 

7 grudnia 2018 r. w zabytkowym obiekcie na ul. Szewskiej w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowani zostali organizatorzy najciekawszych wydarzeń w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas 26. edycji EDD odbyło się ponad 1900 imprez w blisko 400 miejscowościach. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Rok rocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią – w tym roku nawiązaliśmy do okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by włączyć się we wspólne świętowanie tego jubileuszu. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wieczór uświetnił występ Chóru Dziewczęcego Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego.

W każdym województwie przyznano wyróżnienia instytucjom, muzeom, organizacjom pozarządowym, osobom dla których historia, zabytki i kultura  są ważnym aspektem w popularyzacji i upowszechnianiu  wiedzy o dziedzictwie kulturowym.

Szczególne podziękowania należą się również koordynatorom wojewódzkim EDD, którzy inspirują i wspierają organizatorów w realizacji wszelkich przedsięwzięć, które dotykają lokalnej historii i tradycji.

Poniżej lista wyróżnionych z poszczególnych województw:

1.    Województwo dolnośląskie
1. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bierutowskiej Europa – Przyszłość
2. Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Pielgrzymce
3. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
4. Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu
5. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu2.    Województwo kujawsko-pomorskie

1. Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu
2. Pan Jacek Sech  – Prezes Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Strzelnie
3. Stowarzyszenie BUKO
4. Urząd Miejski w Lubrańcu
5. Pani Katarzyna Rodziewicz Kustosz Dworu Marzeń w Sielcu3.    Województwo lubelskie

1. Gmina Gościeradów
2. Pani Alina Gromaszek, Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie
3. Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
4. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
5. Stowarzyszenie Sosenka
6. Specjalne wyróżnienie za wieloletnią organizację Europejskich Dni Dziedzictwa otrzymała pani Ewa Kołtunik nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie.4.    Województwo lubuskie

1. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Zielonej Górze
2. Fundacja Pałac Bojadła
3. Pracownia Terenowa Park Mużakowski w Łęknicy
4. Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie
5. Pani Barbara Bielinis-Kopeć – Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków5.    Województwo łódzkie

1. Muzeum Ziemi Wieluńskiej
2. Miejski Dom Kultury w Opocznie
3. Muzeum Regionalnego w Brzezinach
4. Muzeum Miasta Pabianic
5. Muzeum Regionalnego w Kutnie6.    Województwo małopolskie

1. Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice”
2. Muzeum Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
3. Muzeum Ziemi Miechowskiej
4. Fundacja Chronić Dobro
5. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu7.    Województwo mazowieckie

1. Pani Małgorzata Rospara Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Augusta Cieszkowskiego w Węgrowie
2. Pani Anna Jagiellak, Pani Paulina Świątek, Pan Andrzej Woliński
3. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m. st. Warszawy
4. Pani Barbara Rogalska Kierownik Muzeum Drukarstwa Oddział Muzeum Warszawy
5. Muzeum Regionalne w Siedlcach
6. Pan Roman Postek Dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie8.    Województwo opolskie

1. Pan Sylwester Lewicki, Burmistrz Olesna, Bożena Matusiak, sekretarz gminy Olesno oraz Małgorzata Jaskulska gmina Olesno
2. Pan Krzysztof Kleszcz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”
3. Pan Stanisław Szynkowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Karłowic
i Kuźnicy Katowskiej im. Ks. Dr. Jana Dzierżona
4. Pani Maria Przebindowska, Dyrektor biura Towarzystwa Przyjaciół Opola
5. Pan Krzysztof Herman, Prezes Fundacji „Twierdza Nysa”
6. Pan Przemysław Neumann, Dyrektor Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera Fundacji „Twierdza Nysa”9.    Województwo podkarpackie

1. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
2. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
3. Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli
4. „Jarendówka”, oddział fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu
5. Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach10.    Województwo podlaskie

1. Akademia Supraska
2. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
3. Pani Tamara Leszczyńska, Fundacja Ocalmy Soce i Okolice od Zapomnienia oraz Pani Agata Smoktunowicz, Dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury
4. Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Filipowie
5. Pan Dawid Gudel, Centrum Trzech Kultur w Suchowoli oraz  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Suchowoli

11.    Województwo pomorskie
1. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich
2. Pan Andrzej Wędzik Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
3. Pani Danuta Dettlaff  Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka
4. Pan Krzysztof Garstkowiak, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck
5. Muzeum Emigracji w Gdyni12.    Województwo śląskie

1. Parafia rzymskokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi
2. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
3. Ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie
4. Muzeum Zamkowe w Pszczynie
5. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie13.    Województwo świętokrzyskie 

1. Stowarzyszenie „Grupa Inicjatywa Pod Prąd” w Suchedniowie
2. Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne Solec Zdrój
3. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim
4. Gminne Centrum Kultury w Solcu Zdroju
5. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin

14.    Województwo warmińsko-mazurskie
1. Pan Patryk Kozłowski Dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie
2. Pan Jan Ostrowski, Prezes Stowarzyszenia Ochrony Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego
3. Biblioteka Publiczna w Gołdapi
4. Multicentrum Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
5. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie15.    Województwo wielkopolskie

1. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
2. Pani Ewa Mąkowska Towarzystwo Miłośników Kalisza
3. Kaliski Oddział PTTK im. Stanisława Graevego
4. Pan Jakub Jasiczak, Fundacja Fort
5. Muzeum Okręgowe w Lesznie