Wyszukaj na stronie
Polski

Chciałeś zostać rzemieślnikiem? Najwyższa pora spróbować! Dla Niepodległej!

W niedzielę 16 września w godz. 10.00 - 17.00 zapraszamy do Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszki w Regulicach przy ul. Kijowskiej 2. na następujące warsztaty edukacyjne dla „Niepodległej”:

- garncarstwo - poznaj historię, tradycje i tajniki dawnego rzemiosła. Dowiedz się jak dawniej przebiegała praca garncarza. Przejdź wszystkie etapy jego pracy. Wytwórz i zabierz do domu naczynie wykonane pod okiem Pana Stanisława Matyasika z Rybnej.

- rzeźbiarstwo - poznaj warsztat rzeźbiarza i techniki rzeźby w drewnie. Zobacz jak rzeźbi się ręcznie a jak piłą. Spróbuj swoich sił i wykonaj własną rzeźbę w drewnie lipowym. Warsztaty poprowadzi Pan Władysław Tomczyk z Bolęcina.

- koronka klockowa – podpatrz jedną z najciekawszych i najtrudniejszych technik rękodzieła artystycznego. Naucz się podstawowych splotów i stwórz własną pracę. Warsztaty poprowadzi Pani Magdalena Mazurek-Sęk z Regulic.

- hafciarstwo, szydełkarstwo – nabądź praktyczne umiejętności związane z techniką haftu oraz szydełkowania i wykonaj ozdobę do swojego domu. Warsztaty poprowadzi Panie Maria Kucia z Nieporazu oraz Lucyna Szwajdych z Mirowa.

- piekarstwo – przygotuj ciasto, z którego wypieczesz naturalny chleb na zakwasie w piecu kuchenno-chlebowym pod okiem gospodyń z Koła Gospodyń Wiejskich w Regulicach.

- dziewiarstwo – przyjrzyj się jak dawniej wykonywano w Regulicach szaliki oraz swetry. Spróbuj wykonać własny fragment dzianiny. Warsztaty poprowadzi Pani Dorota Odrzywołek z Regulic.

- bibułkarstwo - wykonaj kwiaty z bibuły poznając przy tym różne techniki bibułkarskie: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie, cukierkowanie, becikowanie. Umiejętności i wiedzę przekaże Pani Kazimiera Musiak z Mirowa.

Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty Gliniane fantazje – tematem przewodnim  będzie „Niepodległa”. Będzie można wyrzeźbić płaskorzeźbę z napisem „Kocham Cię Polsko”, wyhaftować flagę Polski oraz wykonać biało-czerwone kwiaty z bibuły.

Ponadto prowadzone będzie zwiedzanie Ekomuzeum Garncarstwa wraz z Izbą Tradycji Regionalnych w Regulicach obrazujących dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze i historyczne regionu. Wystawy prezentują i przybliżają ważne dziedziny działalności i życia codziennego mieszkańców sołectw Regulice i Nieporaz z przełomu XIX i XX wieku: obyczaje, zwyczaje, folklor, religijność, rolnictwo oraz rzemiosło.

W odległości 200 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa będzie można zwiedzić Winnicę Czak. Na wszystkich gości będzie czekał darmowy poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Regulic i Nieporazu. Serdecznie zapraszamy!

Organizator:

Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu

Ekomuzeum Garncarstwa w Regulicach

32-566 Regulice, Kijowska 2, tel. 888514915

e-mail: sprin@op.pl;  www.sprin.krakow.pl

Facebook
YouTube