Wyszukaj na stronie
Polski

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Świdnica , woj. dolnośląskieMuzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek 37, Świdnica
09 września 2017
Kategoria:

zwiedzanie

wystawy

prezentacje multimedialne

gawędy, opowieści

wykłady i prelekcje

Organizator:

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Rynek 37, 58-100 Świdnica, Zbigniew Malicki, tel. 74 8521291, e-mail: muzeum_biblioteka@poczta.onet.pl; Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica, Andrzej Deska, tel. 74 8562910, e-mail: turystyka@um.swidnica.pl

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

9 września godz. 12.00.

„Huta Idy i Marii koło Żarowa. Krajobraz dziedzictwa”.

Prelekcja na temat założonej w latach 40. XIX w. przez Carla Friedricha von Kulmiza osady przemysłowej – Huty Idy i Marii (Ida und Marienhütte). Jej powstanie miało bezpośredni związek z odkryciem pokładów węgla brunatnego i kaolinu podczas pozyskiwania piasku niezbędnego do budowy linii kolejowej Wrocław – Świebodzice w latach 1842–1843. Rezultatem odkrycia było powstanie kilku znaczących zakładów przemysłowych, z których jeden funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Na terenie Huty Idy i Marii wybudowano w latach 50. XIX w. monumentalny zamek nawiązujący architekturą do neogotyckich romantycznych zamków angielskich. W latach 60. XIX w. powstał imponujący park z drzewostanem składającym się z kilkudziesięciu gatunków drzew, także okazowych i aklimatyzowanych.


9 września godz. 14.00–15.30

„Klucz do Śląska – dzieje oblężeń twierdzy świdnickiej w XVIII wieku”

Wykład i prezentacja multimedialna świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego. Przedstawiona zostanie historia twierdzy świdnickiej.

 

Facebook
YouTube