fbpx

Wystawa „W dawnej kuchni i spiżarni”.

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

08:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa prezentuje zabytki gastronomii ze zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Na ekspozycji zobaczymy akcesoria do przyrządzania dań – gotowania, smażenia, pieczenia; formy do deserów; naczynia do napojów.

Wystawa „W dawnej kuchni i spiżarni” prezentuje zabytki gastronomii z bogatych zbiorów Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Pomysłodawcą i twórcą tej kolekcji był Tadeusz Przypkowski, historyk sztuki, znawca i miłośnik kulinariów i gastronomii, inicjator Orderu Pomiana – odznaczenia którego celem była poprawa kultury gastronomicznej w Polsce. Pieczołowicie gromadził m. in. garnki, kotły, patelnie, brytfanny, misy, formy, słoje; pozyskiwał obiekty przy okazji podróży po Polsce i Europie. Kolekcja pozwala prześledzić, w jaki sposób zmieniały się sposoby przyrządzania potraw, formy naczyń kuchennych.
Na wystawie w pierwszej kolejności zajrzymy do spiżarni, następnie zobaczymy akcesoria do przyrządzania dań – gotowania, smażenia, pieczenia. W dalszej części misy, formy do przyrządzania deserów; akcesoria do przypraw; naczynia do napojów gorących oraz zimnych.
W ramach wstępu do właściwej ekspozycji można zapoznać się z niezwykle ciekawym zbiorem fotografii na wystawie „Dawna kuchnia w muzeach europejskich w obiektywie Elżbiety Chodkiewicz-Przypkowskiej”.
Wstęp bezpłatny na wystawę w dniach 11-12 oraz 18-19 września 2021 w godzinach 8:00-16:00.
Serdecznie zapraszamy!

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

08:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Organizator

Nazwa: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Osoba kontaktowa: Jan Przypkowski

Telefon: 601545874

E-mail: muzeumprzypkowskich@o2.pl

WWW: http://muzeum.jedrzejow.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum im. Przypkowskich mieści się w dwóch kamienicach przy rynku w Jędrzejowie. Jego ozdobą są zegary słoneczne – niezwykły zbiór kuszący miłośników astronomii. Mieszkanie twórcy tej kolekcji pozwala „podejrzeć” jak żyło się sto lat temu. W Ogrodzie Czasu „biją słoneczne godziny”.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.