fbpx

Wystawa "Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945-2020"

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

Data zakończenia:

21 września 2021

wtorek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Multimedialna wystawa retrospektywna oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych dokumentująca proces wieloletni odbudowy kościoła św. Jana w Gdańsku.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 to wspaniała okazja i zarazem ostatnia szansa na odwiedzenie wystawy „Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945-2020”. Multimedialna wystawa retrospektywna oparta na materiałach ikonograficznych i archiwalnych prezentuje poszczególne etapy historycznej świetności, zniszczeń wojennych i monumentalnego wyzwania, jakim była odbudowa obiektu z powojennych zniszczeń wraz z nadaniem mu nowej, unikatowej formy.

 

Widz od samego wejścia do budynku zostanie oprowadzony po historii Centrum, zapoznając się nie tylko z ważnymi wydarzeniami istnienia tego miejsca, ale też z nieznanymi dotąd ciekawostkami. Wraz z chronologią wydarzeń ekspozycja będzie stopniowo wzbogacana o multimedia – materiały filmowe, model 3D, animację komputerową, aż po aplikację mobilną – pokazując możliwości techniczne tego miejsca i prezentując zabytek także jako przestrzeń dostosowaną do współczesności. To też wyjątkowa okazja do zobaczenia – krok po kroku – jak można wykorzystać fundusze europejskie do przywrócenia świetności dziedzictwu kulturalnemu.

 

W oba weekendy Europejskich Dni Dziedzictwa (11-12.09 i 18-19.09), poza obejrzeniem wystawy, będzie można bezpłatnie zwiedzić zabytkową przestrzeń Centrum św. Jana z naszymi przewodniczkami, które chętnie opowiedzą o historii i wyposażeniu kościoła, a także wejść na wieżę – na co dzień niedostępną dla zwiedzających. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych na których czekać będą zadania, łamigłówki i naklejkowe zagadki do rozwiązania.

 

Centrum św. Jana jest otwarte:

 

pn.-sb. w godz 10:00-18:00

ndz. w godz. 14:00-18:00.

 

W dniu 11.09.2021, ze względu na odbywający się tego dnia Baltic Sea Festival, wystawa będzie czynna wyjątkowo do godziny 16:00.

Galeria

Wydarzenie w cyklu:

Św. Jan Od-Nowa

Zapoczątkowany w marcu 2020 roku projektu pt. Św. Jan Od-Nowa to cykl wydarzeń, podczas którego prezentowana jest działalność Centrum św. Jana, prezentowaliśmy m.in. różne możliwości wykorzystania zrekonstruowanych organów bocznych. Tegoroczna odsłona pokaże szerszy kontekst i przedstawi historię odbudowy i adaptacji zabytku na centrum kultury.

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

Data zakończenia:

21 września 2021

wtorek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

kościół św. Jana w Gdańsku,
ul. Świętojańska 50
80-840 Gdańsk

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Osoba kontaktowa: Agnieszka Drygiel

Telefon: 518 833 907

E-mail: agnieszka.drygiel@nck.org.pl

WWW: http://centrumswjana.pl/

Informacja o organizatorze:

Nadbałtyckie Centrum Kultury jest ambasadorem kultury regionu Morza Bałtyckiego i Województwa Pomorskiego. Pragniemy, aby Region Pomorski i Bałtycki stanowiły punkt wyjścia i punkt odniesienia dla podejmowanych przez nas projektów.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.