fbpx

Wokół kuchni i stołu. Rzut oka na historię jedzenia w XX w.

Data rozpoczęcia:

10 września 2021

piątek

10:00

Data zakończenia:

14 listopada 2021

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa ma na celu zaprezentowanie historii jedzenia w XX w. z naciskiem na dzieje Siedlec i regionu. Pragniemy zaproponować zwiedzającym spojrzenie na dzieje przez pryzmat życia codziennego.

10 września

Historia smaku i jedzenia stała się popularna w Polsce w ostatnich latach. Dzięki niej historycy odkrywają nowe wymiary dziejów a przestając skupiać się głównie na polityce ukazują szerszy obraz przeszłości. Każdy region posiada własne tradycje kulinarne oraz zwyczaje dotyczące przygotowywania posiłków i ich spożywania. Jednocześnie kulinarne wpływy z innych terenów powodują, że kuchnia staje się ponadregionalna, a nawet ogólnopolska. Na ekspozycji pragniemy ukazać ten fragment historii życia codziennego Siedlczan i w ten sposób przyłączyć się do akcji Europejskich Dni Dziedzictwa „Smaki Dziedzictwa”.
Wystawa zostanie przygotowana ze zbiorów etnograficznych, fotografii archiwalnej, historycznych i sztuki Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Na ekspozycji zostaną ukazane naczynia do przygotowywania, przechowywania i spożywania potraw oraz napojów, a także sztućce. Zrekonstruowane zostaną stoły w domach ubogich i bogatych mieszkańców regionu. Warto zwrócić uwagę m.in. na kawiarkę, potrzebną do nieco zapomnianego dziś a niezwykle popularnego dawniej sposobu przygotowywania kawy. Ciekawostką będą zabawki związane z tematyką przyrządzania potraw – kuchnia węglowa oraz garnki i talerze, dzięki którym dzieci przez zabawę uczyły się przyszłych zadań w dorosłym życiu. Zaprezentowane zostaną również fotografie przedstawiające miejscowe zakłady produkujące żywność oraz tableau siedleckiego cechu rzeźników. Dużą rolę będą pełnić również ujęcia przedstawiające posiłki, zarówno codzienne, m.in. dzieci w sierocińcu spożywających obiad, jak i świąteczne, w czasie uroczystości i zabaw, np. w karnawale. Zostanie przy tym zwrócona uwaga na różnice między miastem a wsią. Urozmaiceniem staną się dzieła sztuki ukazujące powyższą tematykę, np. martwe natury.
Ekspozycja została przygotowana z myślą o dorosłych, którzy będą mogli odbyć nostalgiczną podróż w przeszłość, przypominając sobie, w jaki sposób dawniej przygotowywano i spożywano posiłki, jak również o młodszym pokoleniu, które dzięki niej pozna historię swojej małej ojczyzny.

Data rozpoczęcia:

10 września 2021

piątek

10:00

Data zakończenia:

14 listopada 2021

niedziela

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Regionalne w Siedlcach mieści się w XVIII-wiecznym ratuszu. Reprezentuje typ ratusza handlowego. Jest jednym z piękniejszych przykładów tego typu budownictwa w Polsce a dodatkowo wyróżnia się figurą Atlasa zdobiącą obeliskowy hełm wieży ratuszowej.

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Muzeum Regionalne w Siedlcach

Osoba kontaktowa: Kamila Woźnica

Telefon: 25 63 274 70

E-mail: muzeumsiedlce@interia.pl

WWW: https://www.muzeumsiedlce.art.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum wielodziałowe z historią od 1909 r., mieści się w ratuszu „pod Jackiem” z XVIII w. W zbiorach m.in. archeologia, historia, etnografia i kolekcje artystów z regionu. W tym największa w Polsce kolekcja części rakiet balistycznych V-2 z II wojny światowej.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.