fbpx

Wielokulturowość Rzeczypospolitej

Data rozpoczęcia:

9 marca 2021

wtorek

Data zakończenia:

24 sierpnia 2021

wtorek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zabytkowy Zespół parkowo-dworski w Sieniawie jest w trakcie rewitalizacji nie mniej jednak zaczyna już tęnić życie jak kiedyś wykorzystyjąc przepiękny park.Dzięki nawiązanej współpracy z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce sieniawiański Dwór stał się dziedzincem cyklicznych wystaw. 3. „Wielokulturowość Rzeczypospolitej” –

Wystawa opowiada zarówno o przeszłości wielokulturowej Rzeczypospolitej jak i o trudnych czasach rodzenia się tożsamości narodowych wielu społeczeństw zamieszkujących te tereny oraz o czasach współczesnych.

 

Obecnie Polska jest stosunkowo homogenicznym krajem, ale jej historia to skomplikowane dzieje splecionych ze sobą losów odmiennych nacji i kultur. Na historycznych ziemiach Rzeczpospolitej spotykały się i do pewnego stopnia przenikały tradycje Wschodu i Zachodu, tak więc obok siebie i ze sobą żyli przedstawiciele kultur wywodzących się z tradycji łacińskiej, ruskiej – bizantyńskiej, żydowskiej i muzułmańskiej.

 

Pomimo gwałtownych przeobrażeń, będących skutkiem II wojny światowej, gdzieniegdzie przetrwały enklawy dawnej wielokulturowości i koegzystencji historycznych kultur. Takim mało znanym przykładem są muzułmańscy Tatarzy, którzy od średniowiecza, w zamian za służbę wojskową, osiedlali się na ziemiach polskich zachowując własną religię i kulturę.

 

Wystawa „Wielokulturowość Rzeczypospolitej” powstała w ramach cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski”, który jest realizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

 

 

Partnerzy

GOK Wyżna

Wydarzenie w cyklu:

Cykl wystaw wypożyczonych z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

„Wielokulturowość Rzeczpospolitej” jest już ósmą wystawą z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wystawa skierowana jest zarówno do turystów obcokrajowców jak również polskich odbiorców. Składa się z 18 ilustrowanych plansz. Komentarze są dostępne w pięciu językach.

Data rozpoczęcia:

9 marca 2021

wtorek

Data zakończenia:

24 sierpnia 2021

wtorek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

34-723 Sieniawa 302,małopolskie,powiat nowotarski

woj. małopolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie
  • Zabytkowy Zesół Parkowo-Dworski w Sieniawie

Osoba kontaktowa: Krystyna Wójtowicz

Telefon: 502157771

E-mail: christina1@interia.eu

WWW: https://www.dworwsieniawie.pl

Informacja o organizatorze:

Z inicjatywy właścicieli dworu zostało założone stowarzyszenie, które wspiera przedsięwzięcia związane z rozpowszechnianiem wiedzy dziedzictwa kulturowego oraz kształtowaniem postaw religijnych, patriotyczynch, w szczególności wśród młodych ludzi.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.