fbpx

W kuchni mamy, babci, prababci.... Jednorojski malon i inne przysmaki

Data rozpoczęcia:

9 października 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

9 października 2021

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy na międzypokoleniowe spotkanie – wieczór wspomnień, rozmów i wspólnego gotowania! Poznamy lub przypomnimy sobie smaki z dzieciństwa, porównamy je ze współczesnymi, a przede wszystkim ugotujemy jednorojskiego malona – zupę z dyni.

Co jedli na co dzień i od święta Kurpie oraz Kurpianki z Jednorożca? Przyjdż z mamą, babcią lub prababcią – to kobiety bowiem kojarzą się z ogniskiem domowym i kuchnią. Możesz też wziąć pradziadka, dziadka, tatę. Wysłuchaj opowiadań seniorów i seniorek o smakach ich dzieciństwa i dorosłości. Dowiedz się, co królowało w jadłospisie przodków i przodkiń wspólczesych jednorożaków. Podziel się własnymi wspomnieniami. Jeśli masz fotografie związane z przygotowaniem posiłków, wykopkami, krojeniem kapusty na zimę, pracą w kuchni – przynieś je. Zasilą Jednorożeckie Archiwum Społeczne. Będziemy kroić dużo dyni, by wspólnie ugotować i zjeść malona, potawę wpisaną na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szykuje się pyszne spotkanie!

Zdjęcie w tle pochodzi z Jednorożeckiego Archiwum Społecznego (krojenie kapusty w Jednorożcu, lata 70. XX w. – udostępniła Janina Popiołek).

Data rozpoczęcia:

9 października 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

9 października 2021

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria

Lokalizacja:

Lokalny Ośrodek Kultury
ul. Warszawska 5 (remiza OSP)
0-323 Jednorożec

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej”

Osoba kontaktowa: Maria Weronika Kmoch

Telefon: 793065172

E-mail: spzj@wp.pl

WWW: https://www.facebook.com/przyjacieleziemijednorozeckiej

Informacja o organizatorze:

SPZJ powstało w 2007 r. Celem jest aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego, budowanie świadomości obywatelskiej, promowanie gm. Jednorożec i Kurpi, wspieranie rozwoju kulturalnego i oświatowego, ochrona dziedzictwa kulturowego oraz wszelkie działania służące małej ojczyźnie.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.