fbpx

W gościnie u Kajetana Kraszewskiego

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

15:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Na wydarzenie „W gościnie u Kajetana Kraszewskiego” składały się będą: prelekcja na temat tradycji kulinarnych dworów ziemiańskich, wystawa „Tradycje stołu romanowskiego dworu”, koncert fortepianowy oraz poczęstunek dla gości.

Podczas wydarzenia zaprezentowana zostanie sztuka kulinarna jako część kultury narodowej i wyznacznik tożsamości regionalnej. Uczestnicy poznają zasady stołowej hierarchii, dowiedzą się co i kiedy jadano w XIX – wiecznych dworach ziemiańskich, jak wyglądały posiłki z okazji polowań, grzybobrania czy wiosennych majówek. Zwiedzający zapoznają się z tradycjami i zwyczajami kulinarnymi Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, kultywowanymi w romanowskim dworze. Wizytówką romanowskiego gospodarstwa były ananasy uprawiane przez Kajetana Kraszewskiego. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skosztować ananasów i domowego chleba wypiekanego w piecu kamiennym. Na wystawie będzie odwzorowana jadalnia z XIX – wieczną zastawą obiadową. Odtworzona zostanie też dworska apteczka. Goście poznają rodzaje i działanie ziołowych receptur, będą mogli też nabyć ziołowe produkty: syropy, konfitury, herbaty i przyprawy z „Manufaktury Cieleśnica”. Uświetnieniem wystawy będą „Przysłowia i zwyczaje gospodarskie zebrane przez K. Kraszewskiego ułożone przez J. I. Kraszewskiego”, wydane drukiem i nakładem J. I. Kraszewskiego, w „Kalendarzu Gospodarskim na rok Pański 1870” i wiersze tematycznie nawiązujące do wystawy m.in. Władysława Syrokomli i Henryka Rzewuskiego.

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

15:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

21:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, koncert

Lokalizacja:

Romanów 25, 21 – 518 Sosnówka

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie

Osoba kontaktowa: Mariola Jeruzalska

Telefon: 833793014

E-mail: muzeum_kraszewskiego@op.pl

WWW: http://www.muzeumkraszewskiego.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie to wyjątkowe miejsce gromadzące zbiory związane z życiem i twórczością autora „Starej Baśni”. Stanowi historyczne, przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo kraju i jest powodem do dumy mieszkańców regionu. Tu pisarz spędził dzieciństwo oraz lata młodości

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.