fbpx

V ZAŚLUBINY Z WISŁĄ W DĘBLINIE

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

12:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Po raz piąty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 18 września 2021 r w Dęblinie.

Po raz piąty zapraszamy do Dęblina na uroczyste Zaślubiny z Wisłą. Okazją do wspólnego odśpiewania „Hymnu do Bałtyku” oraz wygłoszenia słów Roty Ślubowania będą Europejskie Dni Dziedzictwa, w sobotę 18 września 2021 r w Dęblinie.

Wyjątkową okazją do spotkania będzie „Dzień otwartych koszar” – 1. Batalionu Drogowo Mostowego. Wydarzenie odbędzie się na terenie Cytadeli Twierdzy Dęblin, przy nadrzecznym poligonie Wisła.

W samo południe – o godzinie 12.00 zostaną otwarte bramy koszar. Oprócz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu dęblińskiej jednostki inżynieryjnej będzie można obejrzeć galerię historyczną w Bramie Lubelskiej poświęconą historii Twierdzy Dęblin.

Swoje stoiska edukacyjno promocyjne zaprezentują muzea Szlaku wiślanego w ramach akcji „Smaki Dziedzictwa – Łączy nas Wisła”. Na swoistych muzealnych targach będzie się można zapoznać z ich ofertą i zaplanować wizyty m.in. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Twierdzy Toruń, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum im ks. Łęgi w Grudziądzu, Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, czy Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Swoje stoiska zaprezentują również najbliższe nam Muzeum Czartoryskich z Puław, Muzeum Badań Polarnych w Puławach, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i gospodarze czyli Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Poznamy również tajemnice regionalnych kuchni oraz nadwiślańskie zwyczaje.

W czasie wojskowego pikniku nad Wisłą, będzie można również zwiedzić z przewodnikiem zakamarki, niedostępnej na co dzień dęblińskiej cytadeli.

Swoje możliwości techniczno-bojowe, zaprezentują również w formie dynamicznych pokazów gospodarze cytadeli tj. 1. Batalion Drogowo Mostowy oraz 22. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej.

Największą atrakcją będą niewątpliwie pokazy „ewakuacji ludności z zagrożonego rejonu” na potężnych amfibiach czyli pływających transporterach samobieżnych PTS.

Punktem kulminacyjnym będzie ceremonia Zaślubin z Wisłą – uroczysta przysięga na wierność królowej polskich rzek, tuż nad brzegiem rzeki, z udziałem uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie, przedstawicieli Ligii Morskiej i Rzecznej oraz władz samorządowych miast zaślubinowych.

Jak co roku, celebrantami wydarzenia będą – kołobrzeski i wyszkowski – oddziały Ligii Morskiej i Rzecznej. Ceremonię zaślubin poprowadzi kmdr Marek Padjas – wiceprezes Zarządu Głównego Ligii Morskiej i Rzecznej

Program:

12.00 – symboliczne otwarcie bram koszar

12.20 – wyjście grup zwiedzających z przewodnikami na trasę zwiedzania

12.00 – 18.00 – otwarte stoiska edukacyjno promocyjne :

 • Batalion Drogowo Mostowy
 • Batalion Lekkiej Piechoty
 • Agencja Mienia Wojskowego
 • Lotnicza Akademia Wojskowa
 • Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
 • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
 • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
 • Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
 • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
 • Muzeum Twierdzy Toruń
 • Muzeum im ks. Łęgi w Grudziądzu
 • Muzeum Czartoryskich w Puławach
 • Muzeum Badań Polarnych w Puławach
 • Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
 • Towarzystwo Przyjaciół Dęblina
 • Nadwiślańskie Stowarzyszenie Historii Militarnej
 • Miejski Dom Kultury w Dęblinie

16.00 – Zaślubiny z Wisłą – ceremonia nad brzegiem Wisły

18.00 – zakończenie Pikniku i zamknięcie bram koszar.

 

UWAGA : Wstęp wolny! Ostatnie wejście na teren Cytadeli godz. 17.30

 

 

miejsce wydarzenia: Cytadela Twierdzy Dęblin – teren 1. Batalionu Drogowo – Mostowego w Dęblinie

organizatorzy: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 1. Batalion Drogowo – Mostowy, 22. Batalion Lekkiej Piechoty, Liga Morska i Rzeczna

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2021

Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach.

Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).

 

Zwijamy precle, pleciemy chałki, lepimy pierogi i kulamy gumiklyjzy, bo jak mawia przysłowie przez żołądek do serca, a mamy nadzieje, niemal pewność, że my Polacy kochamy nie tylko jedzenia, ale również kulturę. Posiłek to nie tylko poszczególne produkty, ale także rodzinne spotkania przy wspólnym stole, gdzie słuchamy opowieści, bawimy się i świętujemy. Niech ta edycja przypomni nam o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej, regionalnej która ukazuje naszą różnorodność, a równocześnie jednoczy.

Niech będą to również opowieść dziadków, pradziadków, legendy domowe – co jadło się w czasie powstań, jak kuchnia poszczególnych zaborów różni się od siebie? Co było kiedyś przysmakiem, czym częstowano żołnierzy? Za jakim rarytasem tęskniono tuż po wojnie? Posłuchajmy co mają do powiedzenia nasi przodkowie!

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa na nowy sposób, mniej oczywisty. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o tradycjach kulinarnych, które są nierozerwalnym elementem naszej historii i kultury. Warto je odkryć!

Nie zapomnijmy o znanym z okresu dwudziestolecia międzywojennego haśle reklamowym autorstwa Melchiora Wańkowicza CUKIER KRZEPI !, uznawanym za jedną z największych akcji reklamowych w dziejach naszego kraju. A nas niech krzepią „Smaki Dziedzictwa”!

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

12:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Cytadela Twierdzy Dęblin, teren 1 Batalionu Drogowo-Mostowego
08-530 Dęblin

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Osoba kontaktowa: Paweł Pawłowski

Telefon: 261519454

E-mail: sekretariat@muzeumsp.pl

Informacja o organizatorze:

Państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.