fbpx

„Smaki ziemi zaborskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe”

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

wsmakuj się w przestrzeń
spójrz na smakowite kolory
posmakuj powietrza
posłuchaj łąki
zrównaj wzrok z malwami
to smaki ziemi zaborskiej

Przedogródek, sad, ogród warzywny, pole, łąka, las i jezioro nadają smak życiu w kaszubskim domu na Zaborach. Ale rozumiejąc smaki dziedzictwa bardziej konceptualnie, karmimy zmysły urokiem regionu, harmonią krajobrazu kulturowego i przyrodniczego. Podobnie postrzegamy unikalną zabudowę historyczną wsi zaborskiej wraz z towarzyszącymi budynkom elementami przyrodniczymi i wypełniającymi je przedmiotami rzemieślniczymi. To całokształt smaków dziedzictwa. Wysmakowana forma i wzór, od abstrakcyjnego, filozoficznego rozumienia smaku, jako sumy doznań, wynikającej z unikalnego, złożonego kolorytu, wielowarstwowego, przywołującego pamięć o przeszłości, o ludziach, o ich marzeniach, nadziejach, o ludzkiej trosce i miłości, o smutku i bólu pożegnań. Smaku przywołującego obrazy, przynoszącego ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Po rzeczywisty smak i zapach, powietrza, roślin, potraw, napojów kojarzonych z domem, dzieciństwem, wydarzeniami, tradycjami. Tematem wiodącym wydarzeń w Wielu jest specyfika regionu zaborskiego na szerszym tle przyrody i kultury południowych Kaszub.
Wydarzenie zatytułowane „Smaki ziemi zaborskiej. Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe” planowane jest na 18 września w Wielu w Centrum Informacji Turystycznej (seminarium, wystawa), na scenie przy jeziorze wielewskim i na przyległym placu, w godzinach 10:30-15:00. Współorganizatorami są Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Wielewski Dom Kultury im. Hieronima Derdowskiego/ Muzeum Ziemi Zaborskiej. Partnerami są Pomorski Zespół Parków Krajorazowych, Centrum Edukacji i Informacji Ekologicznej w Gdańsku, Zaborski Park Krajobrazowy, Zaborskie Towarzystwo Naukowe, Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliusza Rydzkowskiego w Chojnicach, Lasy Państwowe: Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Kościerzyna. Patronatu wydarzeniu udzielili Pomorska Okręgowa Izba Architektów RP oraz Oddział Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich. O degustację zadbają bruski Fungopol – przetwórca runa leśnego oraz lokalne koło gospodyń wiejskich.

Osią merytoryczną całego wydarzenia jest otwarte seminarium naukowe, którego prelegenci opowiedzą o dziedzictwie wspólnoty, historii Zaborów, czasoprzestrzeni Anny Łajming w literackich zaborskich wędrówkach, wysmakowanym krajobrazie przyrodniczym i kulturowym wsi zaborskiej, ziołach i związanych z nimi tradycjach, obrazie domu zaborskiego w literaturze, smaku tajemniczych podań zaborskich, kaszubskim domu tradycyjnym i współczesnym, zaborskim lesie i smakach, które stamtąd pochodzą. Zaplanowany jest wernisaż ogólnopolskiej wystawy plastycznej pt. „DOM KASZUBSKI NA ZIEMI ZABORSKIEJ. smaki dziedzictwa” oraz rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod tym samym tytułem.

Całość wzbogacona zostanie spektaklem słowno-muzycznym autorstwa zespołu „Zaboracy” z Czyczkowych, który otworzy wydarzenie. Planowany jest też koncert regionalnego zespołu „Kaszuby” z Wiela i Karsina, który zadba o wysmakowane dźwięki tradycyjnej muzyki. Zaplanowano szereg warsztatów i zajęć edukacyjnych dostępnych w trakcie wydarzenia, a także spacery edukacyjne. Będzie można samemu stworzyć model chaty kaszubskiej, udekorować wzorem zielarscy drewniane elementy, odtworzyć na drewnie elementy wzoru haftu kaszubskiego ze Stowarzyszeniem Hamak z Wiela i nauczyć się rozpoznawać rośliny i zioła na przyległej łące.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dąbrowska 36B, 83-441 Wiele, gmina Karsin, województwo Pomorskie

woj. pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Katedra Projektowania Środowiskowego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej
  • Muzeum Ziemi Zaborskiej/ Dom Kultury im. Hieronima Derdowskiego w Wielu

Osoba kontaktowa: Agnieszka Kurkowska

Telefon: 606 20 30 12

E-mail: agnieszka.kurkowska@pg.edu.pl

WWW: https://pg.edu.pl/0282e4b28a_agnieszka.kurkowska/wizytowka

Informacja o organizatorze:

Katedra Projektowania Środowiskowego WAPG zajmuje się zarówno w sferze badawczej jak i edukacyjnej dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym obszarów wiejskich, projektowaniem architektonicznym ze szczególnym uwzględnieniem elementów środowiskowych, proekologicznych, etyką zawodową.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.