fbpx

Smaki szczodrych dni

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Etnograficzne spotkanie edukacyjne poświęcone zawichojskiej tradycji wypiekania szczodroków połączone z degustacją produktu lokalnego.

Czym są szczodroki? Kiedy obchodzono „szczodre dni”, w jakim celu „chodzono po szczodrokach” i co mają z tym wspólnego kolędnicy? Na te oraz wiele innych pytań opowiemy podczas spotkania edukacyjnego na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję zgłębić swoją wiedzę o pieczywie obrzędowym wypiekanym dawniej w okresie Bożego Narodzenia na terenie całej Kielecczyzny, wziąć udział w degustacji oraz posłuchać rozmów z najstarszymi mieszkańcami Zawichostu na temat szczodroków i obchodzenia szczodrych dni, jakie zapisały się w ich pamięci, np.: „Szczodroki kołoki powiadają nam szczodra pani, dobra pani dajcie i nam! Jak nie dacie szczodroka kołoka – dejcie chleba klin! Zapłaci wam som pan Jezus za ten szczodry dzień! Szczodry dzień, dobry dzień będzie chleba na tydzień! Siadła pani na stołeczku, dała dzieciom po szczodrocku, a jednemu się nie dostało – to się dziecię rozpłakało!”.
Zapraszamy do smakowania dziedzictwa – zawichojskich szczodroków wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podróży w głąb tradycji kulinarnych Sandomierszczyzny. Wstęp wolny, choć ilość szczodroków – „do wyczerpania zapasów gospodyni”!

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

gawęda / opowieść

Lokalizacja:

ul. Zamkowa 12, 27-600 Sandomierz (Zamek Królewski w Sandomierzu)

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Osoba kontaktowa: Kinga Kędziora-Palińska

Telefon: 156445757

E-mail: k.palinska@zamek-sandomierz.pl

WWW: http://www.zamek-sandomierz.pl/

Informacja o organizatorze:

MUZEUM OKRĘGOWE W SANDOMIERZU funkcjonujące od 1921 r. (początkowo jako placówka PTK). Po II wojnie Muzeum zostało upaństwowione i systematycznie rozbudowywane o kolejne Działy: Archeologiczny, Etnograficzny, Literatury, Historyczny, Sztuki. Od 1999 r. instytucja ma status muzeum rejestrowanego.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.