fbpx

Smaki Dziedzictwa w Swołowie

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w Zagrodzie Albrechta wydarzenie nawiązujące do życia i kulinariów oraz kuchni pomorskiej sprzed stu laty.

W weekendy 11-12.09. i 18-19.09. udostępniona do zwiedzania będzie czworoboczna zabytkowa zagroda nr 8, a w niej wystawy, wnętrza i obejście gospodarcze z pocz. XX wieku. W dawnym budynku gospodarczym prezentowane są dwie wystawy związane w historią dziedzictwa kulinarnego. Pierwsza opowiada o browarnictwie: domowym warzeniu piwa w Swołowie, bo ta wieś choć jedna z najbogatszych w dawnym powiecie słupskim, nie posiadała gospody, stąd mocno rozbudował się zwyczaj domowego wyrobu tego trunku. Zachowały się unikatowe przepisy na domowe piwo, które odtwarzane są w muzeum. Wystawę uzupełnia niezwykle ciekawa kolekcja dawnych kufli na piwo oraz archiwaliów prezentujących najstarsze lokalne browary. Druga wystawa, dotyczy kuchni pomorskiej. Tu prezentowane są dawne narzędzia, urządzenia i wyposażenie wiejskich kuchni na Pomorzu. Dawna kuchnia pomorska, zarówno mieszczańska, jak i wiejska oparte były na produktach wytworzonych przez chłopskich gospodarzy. Bardzo dużą rolę odgrywała bliskość morza oraz jezior, które dostarczały ryb do codziennego pożywienia, a pobliskie rozległe lasy sprzyjały zbieraniu grzybów, borówek, żurawiny, jagód. W ogródkach przydomowych popularne były uprawy szparagów oraz innych warzyw. Na wsiach powszechnie wypiekano chleb w przydomowych piecach chlebowych. Dawna kuchnia pomorska związana była również z rasami zwierząt charakterystycznymi dla tego regionu – przede wszystkim gęsią pomorską i owcą pomorską. To mięso i przetwory do dziś stanowią unikatowy produkt lokalny Swołowa i regionu.

W nawiązaniu do wystaw, podczas trwania wydarzenia, każdego dnia o godz. 14.00, odbędą się prelekcje popularnonaukowe o potrawach dawnej kuchni pomorskiej, warzeniu piwa i historii browaru na Pomorzu Środkowym, piernikach pomorskich oraz ziołach w kuchni pomorskiej. Te charakterystyczne dla regionu Pomorza Środkowego aspekty dziedzictwa kulinarnego zostały niemalże całkowicie zapomniane, a dzięki wydarzeniu „Smaki Dziedzictwa w Swołowie” trafią do pamięci uczestników wydarzenia.
Dodatkowo, uczestnicy spotkania będą mogli uczestniczyć w prelekcji, połączonej z promocją książki p.t. „Dawne młyny wodne i wietrzne w powiecie słupskim”, która przybliży historię i tradycję młynarstwa i w tym regionie i jego związek ze Swołowem, w którym dawniej funkcjonowały wiejskie wiatraki.

Wydarzeniu będzie towarzyszył wiejski targ. Dzięki spotkaniu z lokalnymi rolnikami, wytwórcami ekologicznej żywności i lokalnych produktów będzie można poczuć wyjątkową atmosferę jedzenia, jak dawniej. Dostępne będą m.in. wędliny z gęsiny, przetwory z ryb morskich i słodkowodnych, miody z pobliskich pasiek, warzywa z wiejskich ogródków, przetwory z warzyw i owoców od gospodyń wiejskich, swołowskie sery, domowe alkohole, swojski chleb oraz dania i przekąski według dawnych przepisów z XX-wiecznych restauracji i wiejskich gospód, które dawniej funkcjonowały w niemalże każdej wsi pomorskiej.

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Osoba kontaktowa: Anna Uszyńska

Telefon: 608142690

E-mail: anna.uszynska@muzeum.slupsk.pl

WWW: http://www.muzeum.swolowo.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum w Swołowie prezentuje kulturę materialną i duchową regionu Pomorza Środkowego w swoich zabytkowych obiektach budownictwa wiejskiego, ulokowanych w pięciu zagrodach na terenie Swołowa. Skansen jest atrakcyjnym miejscem turystycznym w nadmorskim obszarze turystycznym Krainy w kratę.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.