fbpx

"Smaki dziedzictwa" Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa w dniu 18 września 2021 r. w godzinach 9.00–16.00 do Zamku Żupnego i ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli w Wieliczce. Wstęp wolny.

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa w dniu 18 września 2021 r. w godzinach 9.00–16.00do Zamku Żupnego i ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli w Wieliczce. Wstęp wolny.

Hasło tegorocznego wydarzenia „Smaki dziedzictwa” inspiruje do wspomnienia kuchni żupnej istniejącej na terenie wielickiego zamku. Od średniowiecza do II poł. XVI w. zapraszała górników na ciepły posiłek dodając im sił po ciężkiej pracy. Prawdopodobnie był to jeden z najstarszych zakładów zbiorowego żywienia w Europie. Pozostałości po niej w postaci fundamentów i podstaw 4 filarów zachowały się do dziś na dziedzińcu w pobliżu baszty.

Na filarach zawieszony był duży kocioł, w którym gotowano jednodaniowy posiłek – rodzaj gęstej zupy. Domyśleć się można, że była dobrze przyprawiona solą. Z rachunków kuchni żupnej można się dowiedzieć, że w okresie staropolskim podstawowym produktem codziennej diety była kasza. Wyrabiano ją z żyta, jęczmienia, pszenicy, owsa, gryki, a nawet grochu czy soczewicy. Ale też ważne miejsce zajmowało piwo, które było dużo słabsze niż obecnie, przygotowywano też z niego piwną polewkę. Istotną rolę w kuchni Żupnej miały przyprawy, zioła i warzywa. Niektóre z nich uprawiano w ogrodzie sąsiadującym z zamkiem.

W nawiązaniu do myśli przewodniej tegorocznej edycji wydarzenia „Smaki dziedzictwa” w Zamku Żupnym odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jakie potrawy spożywano w dawnych czasach, jakich używano przypraw oraz wezmą udział w tworzeniu ziołowej soli kulinarnej. Ponadto na stanowiskach będzie można zobaczyć różne gatunki soli z całego świata.

Dzieci wezmą udział w zajęciach edukacyjnych „Kuchnia z solą i bez”, które pozwolą im przybliżyć znaczenie soli dawniej i dziś oraz wykonają z masy solnej własną solniczkę.

W programie wydarzenia jest również przewidziane zwiedzanie Zamku Żupnego, wystaw stałych, w tym „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” oraz wystawy „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI – XVIII wiek)”, z kolekcji Helga Matzke. Prezentowane na niej obiektypokazują różnorodność i bogactwo jego kolekcji.

Dodatkowym punktem programu jest zwiedzanie z przewodnikiem podziemnej ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli (po wcześniejszej rezerwacji).

Rezerwacja poprzez formularz: www.muzeum.wieliczka.pl

Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8.

Dojazd z Krakowa do Wieliczki autobusem linii 204, 224, 244, 274, 304 lub pociągiem.

Partnerzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wydarzenie w cyklu:

"Smaki dziedzictwa" Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ZAMEK ŻUPNY:

9.00–16.00 Zamek Żupny – zwiedzanie wnętrz, wystaw stałych z unikatową kolekcją solniczek, która zaliczana jest do najcenniejszych tego typu na świecie oraz wystawy jubileuszowej „70/70″.
10.00–14.00 „Słony smak dziedzictwa” – warsztaty tworzenia ziołowej soli kulinarnej, które poprowadzi Małgorzata Piera.

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Wieliczce

Osoba kontaktowa: Zadak Jadwiga

Telefon: 12 2891633

E-mail: j.zadak@muzeum.wieliczka.pl

WWW: https://muzeum.wieliczka.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Jest jednym z największych muzeów górniczych Europy. Wyjątkowe eksponaty można oglądać zarówno na ekspozycji w Zamku Żupnym w Wieliczce, jak i na poziomie III kopalni soli. Rangi tym miejscom dodaje fakt, że zostały wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.