fbpx

Smaki Dziedzictwa. Kulinaria w dokumencie archiwalnym z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach.

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

Data zakończenia:

20 września 2021

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach poświęcona dziedzictwu kulinarnemu łączy wiele zagadnień. Wybrane przykłady podkreślają znaczenie kuchni, żywności i żywienia w życiu społeczności regionu w różnych okresach historycznych.

Wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Kielcach poświęcona dziedzictwu kulinarnemu łączy wiele zagadnień. Wybrane przykłady podkreślają znaczenie kuchni, żywności i żywienia w życiu społeczności regionu w różnych okresach historycznych. Wystawa gromadzi kopie dokumentów odnoszących się bezpośrednio do tej tematyki, ale i szerzej, do ludzi w tej sferze działających oraz miejsc z tematyką tą związanych. Wśród wybranych archiwaliów znaleźć można będzie np. inwentarz sprzętów domowych, mebli pokojowych i innych rzeczy tyczących się kuchni, spiżarni i kredensu, znajdujących się w dworu w Przysusze z 1846 r., instrukcję Ministra Rolnictwa o sposobie badania przez rzeczoznawców próbek masła i serów z podziałem na klasy tychże i opisie konsystencji, smaku, koloru, wyglądu, zapachu, trwałości, „wygniecenia”, zawartości wody i soli i in. z 1928 r., menu kieleckich restauracji, barów, kawiarni, cukierni ze wskazaniem cen z lat dwudziestych XX w., jadłospisy tygodniowe serwowane przez sanatorium w Rabsztynie z 1946 r. oraz receptury technologiczne żywienia zbiorowego na potrawy z mięsa końskiego, filety z dorsza, flaki z kaszą. Wystawę tę uzupełniają również fotografie z życia kieleckich pułków artylerii i piechoty, którego znamienną częścią były mniej lub bardziej uroczyste przyjęcia.

Galeria

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

Data zakończenia:

20 września 2021

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, wydarzenie on-line

Lokalizacja:

Archiwum Państwowe w Kielcach, 25-045 Kielce, ul. Janusza Kusocińskiego 57

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Archiwum Państwowe w Kielcach

Osoba kontaktowa: Iwona Pogorzelska

Telefon: 733 206 464

E-mail: iwona.pogorzelska@kielce.ap.gov.pl

WWW: https://www.kielce.ap.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Archiwum Państwowe w Kielcach gromadzi zasób archiwalny składający się z 894783 j.a., 7359,46 m.b. oraz 71596,66 MB. Zakres chronologiczny zasobu obejmuje przede wszystkim XIX-XXI wiek, lecz znaleźć można w nim także dokumenty z lat wcześniejszych, a najstarszy dokument pochodzi z 1357 roku.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.