fbpx

Słono-słodki smak przeszłości i teraźniejszości Kraśnika

Data rozpoczęcia:

2 sierpnia 2021

poniedziałek

09:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Tegorocznej edycji EDD nadany został tytuł „Słono-słodki smak przeszłości i teraźniejszości Kraśnika”. Słowa „smak” użyto zarówno w sensie dosłownym, zmysłowym, jak i metaforycznym, związanym z uczuciami, dziedzictwem duchowym.

Wydarzenie będzie miało charakter interdyscyplinarny, a jego program obejmie prezentację książki, degustację, zwiedzanie kościoła i synagogi, spacer po starym mieście, pokaz tańców regionalnych oraz wystawę fotograficzną.

Program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa oparto na wieloznaczności pięknego słowa „smak”, które odniesione zostało do przeszłości i teraźniejszości oraz wielokulturowości Kraśnika. Główna część obchodów zaplanowana została na niedzielę 19 września. Po mszy św. o godz. 12.00 zaprosimy kraśniczan do spojrzenia innym okiem na chlubę miasta – przepiękny renesansowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o którego tajemnicach opowie przewodniczka Renata Karpińska. O godzinie 15.00 w ramach zwiedzania synagogi kraśnicki historyk Mariusz Bieniek zaprezentuje swoją książkę „Utracony świat Hani Pomeranc”. W godz. 15.00 – 18.00 zapraszamy również na rynek do stoiska Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego. Następnie na spacer po najstarszej części miasta – terenie rozpiętym pomiędzy dwoma kościołami i synagogą – zabierze mieszkańców historyk Dominik Szulc. O godz. 17.15 na rynku z pokazem tańców regionalnych, w tym lubelskich, wystąpi Zespół Pieśni i Tańca TUDRUS z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. W sercu miasta dokonamy ponadto uroczystego podsumowania obchodów. Ogłoszone zostaną wyniki konkursu pod hasłem „Smaki Kraśnika”, przeprowadzonego w kategorii fotografia i kulinaria (konkurs na przepis), tym samym dającego mieszkańcom szerokie możliwości interpretacyjne. Publiczność poczęstowana zostanie cebularzami, z których słynie ziemia kraśnicka oraz herbatą malinową.

Dodatkowo w dn. 18 września otwarte będą dla mieszkańców i gości drzwi Kraśnickiego Muzeum Regionalnego (Oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie) wraz z Muzeum 24 Pułku Ułanów, udostępnionego po kapitalnym remoncie i imponującej rozbudowie w październiku ubiegłego roku.  

Na hasło „Smaki Dziedzictwa” Kraśnik odpowiada programem opartym na wieloznaczności słowa „smak”. Interpretujemy je zarówno dosłownie, w sensie zmysłowym, jak również metaforycznie, w odniesieniu do chlubnych i bolesnych aspektów związanych z historią miasta. Będziemy o nich przypominać i opowiadać interdyscyplinarnie, za pomocą prezentacji książki kraśnickiego historyka badającego żydowską przeszłość miasta, zwiedzania renesansowego kościoła, spaceru z przewodnikiem po starym mieście, pokazu tańców regionalnych oraz drzwi otwartych lokalnego muzeum.

 

Data rozpoczęcia:

2 sierpnia 2021

poniedziałek

09:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Rynek w Kraśniku
ul. Plac Wolności
23-200 Kraśnik

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku

Osoba kontaktowa: Barbara Halliop, Edyta Bodys

Telefon: 81 825 63 36

E-mail: b.halliop@kultura.krasnik.eu

WWW: http://www.kultura.krasnik.eu/

Informacja o organizatorze:

Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku jest domem kultury z prawdziwego zdarzenia. Miejscem, w którym każdy kraśniczanin, bez względu na wiek, płeć i wykształcenie, znajdzie to, czego potrzebuje – pasję, chwilę wytchnienia, inspirację, możliwość obcowania ze sztuką i spotykania podobnych sobie ludzi.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.