fbpx

Słodkie karmelki

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2021

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Czy wiesz, gdzie w Tczewie produkowano puszki do karmelków? Przyjdź do Fabryki Sztuk, a uzyskasz odpowiedź. Przygotuj się na spacer śladami dawnych sklepów branży spożywczej. A może Twoje dziecko ma ochotę zostać projektantem puszek? U nas to możliwe

W pewnej fabryce znajdującej się na przedmieściach Tczewa produkowano puszki do karmelków. Nazywała się ona Arkona. Na renomę firmy pracowało aż 300 robotników. Produkcja szła pełną parą. Oprócz wspomnianych puszek wytwarzano konwie do mleka, tarki do prania, garnki i wiele innych blaszanych przedmiotów potrzebnych w gospodarstwie domowym. Niektórzy mówią, że pierwszy wóz do usuwania nieczystości w Polsce powstał właśnie w tym miejscu. Lata mijały. Po Arkonie została tylko pamięć i przedmioty. Jej miejsce zajęły inne fabryki…. Tak się jakoś złożyło, że po wielu latach z fabrycznego komina przestała ulatniać się para, ale obiekt zaczął kipieć kulturą. To właśnie w byłej Arkonie od czternastu lat swą siedzibę ma Fabryka Sztuk. I jak się domyślamy, pierwszy człon nazwy tej placówki kulturalnej nawiązuje do historii zabytkowej siedziby przy ul. 30 Stycznia 4.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy przypomnieć historię tego miejsca oraz pokazać artefakty z nim związane.
Do dzieci adresujemy warsztaty, podczas których opowiemy o historii, zachęcimy do wypełnienia kart pracy oraz zaprojektujemy puszkę do karmelków.
Z kolei dorosłym proponujemy tematyczny spacer po Starym Mieście. Cofniemy się do lat międzywojennych. Udamy się do nieistniejącej piekarni Gembusza, który nie dość, że piekł pyszne bułki, to jeszcze mógł jako jeden z nielicznych tczewian pochwalić się samochodem. Odwiedzimy byłą fabrykę octu, zobaczymy, gdzie mieszkał jeden z największych kupców branży spożywczej – Robert Baniecki, zerkniemy też do dawnego składu państwa Struczyńskich.
Zorganizujemy ponadto konkurs online na naszym fanpage’u, a do wygrania będą puszki do karmelków ze stosowną etykietą, które są naszym gadżetem promocyjnym.

Data rozpoczęcia:

11 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2021

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty, konkurs, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Fabryka Sztuk

Osoba kontaktowa: Małgorzata Kruk

Telefon: 607 471 550

E-mail: promocja@fabrykasztuk.tczew.pl

WWW: http://new.fabrykasztuk.tczew.pl/

Informacja o organizatorze:

Fabryka Sztuk to samorządowa placówka kulturalna w Tczewie. Jej siedziba znajduje się w zabytkowych, poprzemysłowych obiektach, które zostały zrewitalizowane z funduszy unijnych. Działalność opiera na pięciu filarach: wystawy, edukacja, organizacje pozarządowe, imprezy plenerowe, muzealnictwo.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.