fbpx

Śladami Miejsc Pamięci Narodowej - przejażdżka rowerowa

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dla wszystkich miłośników dwóch kółek i spędzania czasu na świeżym powietrzu mamy propozycję nie do odrzucenia-przejażdżka rowerowa z finałowym ogniskiem, której trasę wyznaczyła historia naszego miasta, a przede wszystkim jej bohaterscy mieszkańcy.

18 września

Rajd rowerowy „Śladami miejsc pamięci narodowej”, realizowany jest w ramach projektu „Spacerując po Gostyninie”. W tym przypadku formę pieszych spacerów zamieniliśmy na przejażdżkę rowerową, którą poprowadzi Jacek Liziniewcz Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin, miłośnik historii i przyrody, członek Gostynińskiego Towarzystwa Kulturano-Naukowego.

Celem rajdu „Śladami miejsc pamięci narodowej”, jest przede wszystkim zachowanie wśród mieszkańców Gostynina, szczególnie młodego pokolenia, pamięci o bohaterach, tych znanych z imienia i nazwiska oraz tych bezimiennych, którzy walczyli o naszą niepodległość i wolność w okresie zaborów, wojny i komunizmu.

Trasa będzie liczyła około 14 km. Spotkanie i start rajdu spod tablicy przy ul. Floriańskiej upamiętniającej mieszkańców Gostynina, którzy zostali rozstrzelani w tym miejscu przez okupanta niemieckiego 15 czerwca 1941 roku. Następnie wieś Gaśno, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający Powstańców Styczniowych z 1863 roku, las przy ul. Kraśnica, gdzie żandarmi i funkcjonariusze gestapo 26 lutego 1940 roku zamordowali 42 Polaków, osiedle Zalesie pomnik upamiętniający pacjentów i pracowników szpitala psychiatrycznego zamordowanych w czasie okupacji, mogiła w Drzewcach i powrót do Gostynina.

Rajd zakończy się przy Miejskim Centrum Kultury, przepysznym poczęstunkiem dla uczestników rajdu.

Udział w przejażdżce i poczęstunku jest bezpłatny, należy jednak zapisać się telefonicznie (bądź osobiście) w Wydziale Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia pod numerem (24) 236 07 33 najpóźniej w przeddzień wydarzenia.

Zadanie pn. „Spacerując po Gostyninie” mające na celu zachowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez organizację cyklicznych spacerów tematycznych oraz rajdu rowerowego zostało dofinansowane przez Lokalną Grupę Działania AKTYWNI RAZEM ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wydarzenie w cyklu:

Spacerując po Gostyninie

Niejednokrotnie w ciągu dnia, tygodnia, roku przemierzamy nasze miasteczko. W trakcie tegorocznych EDD proponujemy Wam zupełnie inną, pieszą wędrówkę.
„Spacerując po Gostyninie” wspomnimy i pokażemy dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. Nasi przewodnicy cyklicznych spacerów tematycznych oraz rajdu rowerowego pokażą nam smaczki naszej codzienności

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

10:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

12:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

zbiórka przy tablicy na ul. Floriańskiej, 09-500 Gostynin

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • MIEJSKIE CENTRUM KULTURY
  • URZĄD MIASTA GOSTYNIN

Osoba kontaktowa: Aleksandra Milczarek

Telefon: 509856654

E-mail: aleksandra.milczarek@mck-gostynin.pl

WWW: http://www.mck-gostynin.pl

Informacja o organizatorze:

Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych i animacją czasu wolnego. Rola instytucji kultury w niespełna 18-tysięcznym mieście jest niezwykle istota i zobowiązująca, gdyż MCK stanowi wypadkową teatru,galerii sztuki, muzeum, sali koncertowej oraz kina.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.