fbpx

Sandomierski spacer po literackich śladach Jarosława Iwaszkiewicza

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

11:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wycieczka piesza po Sandomierzu śladami pisarza Jarosława Iwaszkiewicza połączona z elementami gry miejskiej i warsztatami.

W razie ograniczeń organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem uczestników wydarzenie może przybrać wirtualny charakter.

Pisarz, którego ślady wytyczać będą szlak spaceru literackiego jest szczególnie związany z Sandomierzem.

Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980) przyjeżdżał do Królewskiego Miasta wielokrotnie w latach 1921 – 1979. Najczęściej odwiedzał Sandomierz tuż przed wybuchem II wojny światowej, w latach 1936 – 1939. Wynajmował małe mieszkanko na skarpie staromiejskiej przy ulicy Katedralnej. Sandomierz w twórczości Iwaszkiewicza jest obecny jako tło i miejsce zdarzeń (powieść „Czerwone tarcze”) oraz jako miejsce ich powstania (dramat „Lata w Nohant”, opowiadania: „Młyn nad Kamionką”, „Zygfryd”, „Tatarak”, wiersze z tomu „Ciemne ścieżki”). Sandomierzowi poświęcił stronice „Książki moich wspomnień” a także kilka reportaży zebranych w tomie „Podróże do Polski”.

Na ostatnim swoim spotkaniu autorskim w naszym mieście, latem 1979 roku powiedział: „Moje związki z tym grodem o tysiącletniej historii sięgają z górą półwiecza. Pierwszy raz wynająłem tu mieszkanie w 1936 roku. Potem przez długie lata starałem się co roku przyjeżdżać do Sandomierza i przywiązałem się do tego miasta bardzo. Wybrałem je sobie, gdy mało jeszcze o nim mówiono, co pochlebia mojej dumie. Cały szereg utworów tu napisałem w mieszkaniu na Katedralnej, m. in. w całości Lato w Nohant. O Sandomierzu pierwszy raz pisałem w 1922 roku”.

***
Przed wyruszeniem w drogę odbędzie się krótka pogadanka na temat sylwetki i twórczości pisarza.
Po zakończonym spacerze odbędzie się piknik rodzinny i warsztaty na Wzgórzu Zamkowym (w razie niepogody wewnątrz Muzeum) połączone z grami zręcznościowymi służącymi integracji i dobrej zabawie.

***
W trakcie EDD 2020 odbędą się dwa bliźniacze wydarzenia pod wspólnym tytułem „Sandomierski spacer po literackich śladach” współorganizowane przez Dział Literatury i Dział Edukacyjny Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Pierwszy, który odbędzie się 12.09.2020 r. poświęcony będzie Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, bohaterem drugiego (19.09.2020 r.) będzie Wiesław Myśliwski.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

11:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Muzeum Okręgowe – Zamek Królewski, ul. Zamkowa 12, 27-600 Sandomierz

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Osoba kontaktowa: Elżbieta Kownacka

Telefon: 15 644 5757

E-mail: e.kownacka@zamek-sandomierz.pl

WWW: http://www.zamek-sandomierz.pl/

Informacja o organizatorze:

MUZEUM OKRĘGOWE W SANDOMIERZU funkcjonujące od 1921 r. (początkowo jako placówka PTK). Po II wojnie Muzeum zostało upaństwowione i systematycznie rozbudowywane o kolejne Działy: Archeologiczny, Etnograficzny, Literatury, Historyczny, Sztuki. Od 1999 r. instytucja ma status muzeum rejestrowanego.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.