fbpx

Przy stole z władcą, czyli historia od kuchni – spacer na Trakcie Królewsko-Cesarskim

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

17:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wycieczka głównym szlakiem turystycznym Poznania, podczas której zajrzymy od kuchni na historie związanych z miastem królów, cesarzy i polityków – od pierwszych Piastów aż po odzyskanie niepodległości.

Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu to główny szlak turystyczny miasta, który wiedzie przez jego najważniejsze zabytki związane z osobami książąt, królów i cesarzy. Niektórzy z nich mieszkali tutaj na stałe, inni przybywali tu tylko z krótką wizytą, jedni byli mile widziani, inni mniej. Wszyscy jednak zasiadali w Poznaniu do stołu, który dawniej silnie wiązał się z polityką i sprawowaniem władzy.
Co jadali pierwsi Piastowie w czasach, gdy Poznań był grodem? Jakie zasady dworskie panowały podczas uczt na zamku królewskim? Jakie zmiany w diecie władców i poddanych przynosiła wyznawana religia? Jak podejmowano przy stole Napoleona, a jak Wilhelma II podczas wizyt cesarzy w mieście? Co ma wspólnego Hotel „Bazar”, niepodległość i wino? To tylko niektóre z pytań, na które odpowie przewodnik podczas spaceru, który dotknie tysiącletniej historii miasta i powiedzie od Ostrowa Tumskiego przez Stare Miasto aż po Zamek Cesarski. Wielka historia toczyła się nie tylko na sejmach i polach bitew, ale także w salach stołowych i restauracjach, a oznaką władzy – obok korony i pałacu – bywała także zastawa stołowa, wykwintne dania i trunki. Poznaj historię Poznania od kuchni!
Wycieczkę poprowadzi Dawid Barbarzak, wieloletni przewodnik Bramy Poznania ICHOT, literaturoznawca, badacz kultury staropolskiej.

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

17:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Spacer zaczyna się na placu pod katedrą poznańską, prowadzi przez Stare Miasto, kończy się przy Centrum Kultury ZAMEK.

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Poznańskie Centrum Dziedzictwa

Osoba kontaktowa: Szef Zmiany – Brama Poznania ICHOT

Telefon: 61 647 76 08

E-mail: szef.zmiany@pcd.poznan.pl

WWW: https://trakt.poznan.pl/

Informacja o organizatorze:

Poznańskie Centrum Dziedzictwa to miejska instytucja kultury, która opowiada o Poznaniu i jego dziedzictwie. Robimy to na Trakcie Królewsko-Cesarskim – głównym szlaku turystyczno-kulturowym Poznania.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.