fbpx

Przepisy księżnej Anny Jabłonowskiej

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

16:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Każdy, kto gościł w Kocku zapewne był na rynku – Pl. Anny Jabłonowskiej i słyszał o tej wybitnej XVIII-wiecznej właścicielce miasta. Wielu słyszał o istnieniu jej sławnych „Ustaw…”, ale mało kto wie, że są tam zawarte przepisy kulinarne…

Księżna Anna z Sapiehów Jabłonowska, “Pani na Kocku i Siemiatyczach”, znana jest jako XVIII-wieczna reformatorka swoich dóbr. Wiele osób zapewne słyszało o jej sławetnych “Ustawach powszechnych dla dóbr moich rządców”, które obowiązywały w jej włościach – 11 miastach oraz ponad 100 wsiach. To, że były tam zamieszczone przepisy administracyjne czy kasowe jest rzeczą oczywistą. Zrozumiałymi są także rozporządzenia dotyczące ogrodów, użytków leśnych czy karczm. Ale mało kto wie, że właścicielka Kocka w I tomie swoich “Ustaw…” zamieściła także przepisy kulinarne.

Znajdziemy tam takie rozdziały jak na przykład “O nabiale co do mleka”, “O robocie serów”, “O potrzebach dla dworu i kuchni służących…” czy “Sposób robienia lodowni”.

Które z receptur podług “Ustaw…” samej księżnej uda nam się odtworzyć? Czy skorzystamy z fragmentu “Sposób marynowania ziół na zimę”, “Sposób robienia ciast”, a może poczęstujemy Was ryżem kartoflowym? Sprawdźcie sami.
Z otworzeniem XVIII-wiecznych przepisów właścicielki Kocka radzić sobie będą dziarskie kockie mieszczki – członkinie Koła Gospodyń Wiejskich “Malwianki” z Kocka, które wesprą nas w tym przedsięwzięciu. Nie zabraknie także opowieści o ówczesnych obyczajach. Odwiedzi nas także sama księżna Anna Jabłonowska wraz ze swoim dworem z grupy tańca dawnego “Belriguardo”. Dwórki nie tylko zaprezentują stroje i pokaz tańca, ale także nauczą chętne osoby tańczyć na ówczesną modę.
Dzięki smakom, strojom, tańcom, muzyce i opowieściom rodem z XVIII-wieku będzie można poczuć się jak w gościnie u samej księżnej Anny.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

19 września 2021

niedziela

16:00

Data zakończenia:

19 września 2021

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

inne

Lokalizacja:

Pl. Anny Jabłonowskiej (rynek) w Kocku

woj. lubelskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kockie Stowarzyszenie Oświatowo-Regionalne
  • Koło Gospodyń Wiejskich „Malwianki” z Kocka

Osoba kontaktowa: Sylwia Dmowska

Telefon: tel. 726 894 35

E-mail: ksorkock@wp.pl

WWW: https://www.facebook.com/ksorkock

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie zrzesza mieszkańców Kocka i okolic, którzy chcą działać dla dobra i rozwoju miasta oraz gminy Kock. Szczególnie są to pasjonaci pięknej i bogatej historii Kocka.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.