fbpx

Przegląd filmów „Świat w obiektywie Stanisława Szwarc-Bronikowskiego”

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Przegląd filmów „ŚWIAT W OBIEKTYWIE SZWARC-BRONIKOWSKIEGO” z okazji 10. rocznicy śmierci Stanisława Szwarc-Bronikowskiego – żołnierza AK, wybitnego publicysty, reżysera i operatora filmowego, podróżnika, wieloletniego współpracownika TVP (1960-1995), autora filmów popularnonaukowych, laureata licznych nagród i odznaczeń państwowych.

Postać Stanisława Szwarc-Bronikowskiego jest lokalnie szczególnie bliska ze względu na „sandomierskie korzenie” podróżnika, jak również bardzo ciekawą drogę życiową, nacechowaną ogromną odwagą i bohaterstwem w walce o wolną Polskę.

W czasie kilkudziesięcioletniej pracy dziennikarskiej i filmowej globtroter odwiedził z kamerą wiele dziewiczych zakątków świata, położonych w Ameryce Południowej, Nowej Gwinei, Australii, Oceanii, Afryce, Azji. Zrealizował przeszło sto filmów popularnonaukowych o tematyce przyrodniczej, archeologicznej, etnograficznej, paleontologicznej, geologicznej, ekologicznej, religioznawczej, do których zredagował również teksty. Tematyka filmów i reportaży ściśle korelowała z szerokimi zainteresowaniami dziennikarza. W swoich dalekich wędrówkach, w poszukiwaniach nowego spojrzenia na świat, nigdy nie wybierał dróg na skróty. Docierał do ostatnich cywilizacji pierwotnych, dokumentował ich życie codzienne, wierzenia, obrzędy, zwyczaje, śpiew, taniec, muzykę. Zwracał uwagę na wszechobecną przyrodę, na swój niepowtarzalny sposób odkrywał jej piękno i bogactwo, nacechowane endemicznymi gatunkami fauny i flory. Z wypraw na krańce świata, dziennikarz przywoził pamiątki – oryginalne i unikatowe przedmioty użytkowe, minerały, owady, pajęczaki, które z czasem stworzyły niepowtarzalną rodzinną kolekcję. Ogromny bagaż wspomnień z zagranicznych i krajowych wypraw stanowiły dla Stanisława Szwarc-Bronikowskiego inspiracje do wydania książek pt.: Świadkowie naszych dziejów (2000), Testament wieków (1997), Poszukiwanie zagubionych światów (1995).

W ramach jednodniowego, niekomercyjnego przegląd filmów pt. „Świat w obiektywie Szwarc-Bronkowskiego”, zaprezentujemy cykl filmów dokumentalnych, zrealizowanych w latach 90. XX w., w ramach telewizyjnego programu Testament Wieków. Tematyka filmów oscyluje wokół najciekawszych polskich stanowisk archeologicznych pochodzących z epoki paleolitu, mezolitu, neolitu, brązu, żelaza, oraz odkryć wykopaliskowych z lat 90. XX w. W archeologicznych poszukiwaniach, wędrówkach po Polsce spotkamy się z wybitnymi polskimi badaczami i naukowcami – archeologami, historykami, genetykami. Zobaczymy wiele ciekawych ruchomych i nieruchomych artefaktów, poznamy ich genezę i przynależność kulturową. Wątki archeologiczne zespalają się z zagadnieniami dotyczącymi początków państwa polskiego, wierzeń dawnych Słowian. Aktywnymi uczestnikami przeglądu filmów, ich komentatorami będą zaproszeni archeolodzy, z którymi Stanisław Szwarc-Bronikowski współpracował przy realizacji filmów dokumentalnych.

***
Szczegółowy program wydarzenia zostanie opublikowany na stronie Organizatora.

***
Z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie spowodowaną epidemią koronawirusa COVID-19 oraz brakiem możliwości przewidzenia sytuacji w II poł. 2020 roku, prognozowane wydarzenie może ulec modyfikacjom.

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Muzeum Okręgowe – Zamek Królewski, ul. Zamkowa 12, 27-600 Sandomierz

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Osoba kontaktowa: Iwona Łukawska

Telefon: 15 644 5757

E-mail: i.lukawska@zamek-sandomierz.pl

WWW: http://www.zamek-sandomierz.pl/

Informacja o organizatorze:

MUZEUM OKRĘGOWE W SANDOMIERZU funkcjonujące od 1921 r. (początkowo jako placówka PTK). Po II wojnie Muzeum zostało upaństwowione i systematycznie rozbudowywane o kolejne Działy: Archeologiczny, Etnograficzny, Literatury, Historyczny, Sztuki. Od 1999 r. instytucja ma status muzeum rejestrowanego.