fbpx

Pokaz filmu niemego „Zew morza” oraz Pokaz filmu „Europejski architekt Bohuslav Fuchs”

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

18:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego to architektoniczny skarb i zabytek, który został oddany do użytku mieszkańcom Kielc w 1935 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia „Dom Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach”. Projekt gmachu zamówiono u architekta Edgara Aleksandra Norwertha.

„Zew morza” to kolejny – trzeci już – film z najwyższą starannością odrestaurowany przez specjalistów z Filmoteki Narodowej, w ramach projektu Nitrofilm. W odróżnieniu od poprzednich tytułów, dla przypomnienia: „Manii. Historii pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri oraz filmowej ekranizacji epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, mamy tu do czynienia z kinem popularnym. Film wyreżyserowany przez jednego z najznakomitszych twórców kina okresu dwudziestolecia międzywojennego – Henryka Szaro stanowi dowód na zdolność ówczesnej rodzimej kinematografii nawiązywania do najlepszych wzorów dobrego kina rozrywkowego i sensacyjnego. I choć po upływie ponad osiemdziesięciu lat obraz ten rozpatrywać należy raczej w kategorii superszlagieru na miarę swoich czasów, dziś doceniamy jego niepodważalne wartości. Podziwiać możemy piękne plenery Wybrzeża, doborową obsadę aktorską – gwiazdy sceny polskiej (w tym gwiazdy dopiero wschodzące – debiut dwunastoletniego wówczas Tadzia Fijewskiego) i najprawdziwszych amantów lat 20., humor, różnorodność scen sensacyjnych z udziałem torpedowców czy hydroplanu oraz wielki talent reżysera, który doskonale wyczuł granicę pomiędzy fałszywym patosem, a szczerym sentymentem. (…) Szaro rzuca się z motyką na słońce – mówili sceptycy. Jedno z dwojga: albo morze, albo film, wtórowali inni. Szaro jednak dopiął swego. Zrealizowałfilm naprawdę morski i naprawdę interesujący („ABC” 1927 nr 286). Tym bardziej cieszy mnie, że film ten dzięki kompetencji i cierpliwości pracowników Filmoteki Narodowej – filmografów, konserwatorów oraz specjalistów od cyfrowej rekonstrukcji, będzie miał szansę zabiegać o zainteresowanie współczesnych widzów.

2. Pokaz filmu „Europejski architekt Bohuslav Fuchs” w reż. Pavla Jiraska
19 / 20 września 2020, godz.18.00
Bohuslav Fuchs to jeden z najbardziej znanych za granicą czeskich architektów XX wieku. Architekt, urbanista, teoretyk, artysta plastyk i nauczyciel, nierozerwalnie złączony z modernizmem w Brnie, swoją karierę rozpoczął studiami na ASP w Pradze. Studiował pod kierownictwem Jana Kotěry, w którego pracowni został później zatrudniony. W roku 1922 Fuchs osiadł na stałe w Brnie. W latach 1938-1958 był wykładowcą na szkołach wyższych w Brnie i Zlínie, gdzie wychował kolejne pokolenie czeskich architektów. Był członkiem wielu międzynarodowych organizacji zrzeszających architektów, m.in. członkiem honorowym RIBA w Londynie i stałym delegatem CIAM. Jego projekty stanowiły kamienie milowe w rozwoju czechosłowackiej architektury i do dziś są doskonałymi przykładami tego, jak modernistyczna architektura pracuje z przestrzenią i materią. Niektóre budynki autorstwa Bohuslava Fuchsa (hotel Avion czy pawilon miasta Brna) do dziś stanowią wizytówkę Brna.

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

18:00

Data zakończenia:

20 września 2020

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

projekcja / prezentacja

Lokalizacja:

Wojewódzki Dom Kultury
im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach
ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
25-033 KIELCE, skr. poczt. nr 5

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Osoba kontaktowa: Marcin Janaszek

Telefon: 782820840

E-mail: mjanaszek@wdk-kielce.pl

WWW: https://www.wdk-kielce.pl

Informacja o organizatorze:

Kino Fenomen WDK należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. Jego działalność możliwa jest dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Od 1 stycznia 2017 r. Kino Fenomen jest członkiem Europa Cinemas, sieci zrzeszającej najlepsze kina studyjne.