fbpx

PLINCE Z OKRASĄ...-plenerowe warsztaty kulinarne

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Rumian to miejscowość, która wyróżnia się bogatym dziedzictwem kulturowym. Celem organizowanego wydarzenia jest umożliwienie mieszkańcom kultywowania lokalnego dziedzictwa ukazanego w tradycji kulinarnej.

Organizacja wydarzenia pod hasłem „Plince z okrasą… – plenerowe warsztaty kulinarne” będą swoistym połączeniem gwary ziemi lubawskiej z dziedzictwem kulinarnym. Zostanie zaprezentowana wystawa „Gwara w Kuchni”- prezentacja naczyń, urządzeń wykorzystywanych w dawnej kuchni. Na stoisku „Moja Spiżarnia” odbędzie się degustacja i prezentacja przetworów z łąk, pól i ogrodów. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach kreatywnych – ozdabianie słoików i butelek metodą decoupage, a także warsztatach ceramicznych, podczas których uczestnicy będą mogli wykonać naczynia z gliny. W czasie spotkania odbędzie się prezentacja kulinarna dwóch regionalnych potraw, smaków ziemi lubawskiej: zupa zagraj i plince z okrasą. Całość spotkania uświetnią występy artystyczne uczniów pod hasłem „Kuchnia z gwarą”, a także prezentacja lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, które będą mogły zaprezentować swój dorobek kulinarny. Realizacja zadań zawartych w programie pozwoli na kultywowanie lokalnego dziedzictwa ukazanego w tradycji kulinarnej. Praktyczne wykonywanie różnych potraw połączone z degustacją ma zachęcić do kultywowania i podtrzymywania tradycji. Popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o tradycjach kulinarnych to wyzwanie dla młodego pokolenia będącego strażnikami swojej Małej Ojczyzny.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, Rumian 12, 13-220 Rybno

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, Rumian 12, 13-220 Rybno

Osoba kontaktowa: Hanna Kirchhof

Telefon: 797444075

E-mail: sprumian@wp.pl

WWW: https://sprumian.pl

Informacja o organizatorze:

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie cyklicznie bierze udział w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa. Placówka posiada Certyfikat Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Realizuje projekty i przedsięwzięcia o charakterze regionalnym.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.