fbpx

Piwo w Karkonoszach

Data rozpoczęcia:

8 września 2021

środa

13:00

Data zakończenia:

30 listopada 2021

wtorek

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kiedy Lwówek Śląski i Jelenia Góra otrzymały przywileje warzenia piwa? Czy w Jeleniej Górze doszło do „wojny piwnej”? Jak warzono piwo w XVIII w.? Dlaczego piwo z Miedzianki cieszyło się tak wielką popularnością? Jak działał cech piwowarów?

Wystawa „Piwo w Karkonoszach” przedstawia dzieje piwa w powiecie jeleniogórskim i lwóweckim od końca XII wieku po czasy współczesne. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z dziejami piwowarstwa przedstawionymi na 18 planszach, obejrzeć unikatowe oryginalne średniowieczne dokumenty pergaminowe dotyczące nadania przywileju warzenia piwa, „wojen piwnych”, zapoznać się z XVIII-wiecznymi recepturami warzenia piwa, działalnością cechu piwowarów i słodowników oraz dokumentacją budowlaną browarów i słodowni począwszy od XVIII wieku. Wystawę będą uzupełniać przedwojenne butelki, skrzynki na piwo, kufle pochodzące z XVIII i XIX w., etykiety. W dniu otwarcia wysłuchać będzie można wykładu poświęconego historii piwowarstwa w regionie oraz obejrzeć film „Postrzyżyny”.

Data rozpoczęcia:

8 września 2021

środa

13:00

Data zakończenia:

30 listopada 2021

wtorek

15:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Organizator

Nazwa: Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze

Osoba kontaktowa: Wojciech Szczerepa

Telefon: 756449940

E-mail: w.szczerepa@ap.wroc.pl

WWW: https://www.ap.wroc.pl/

Informacja o organizatorze:

Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze to instytucja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem materiałów historycznych. Obecnie jeleniogórskie Archiwum posiada dokumenty od początku XIV wieku do czasów współczesnych.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.