fbpx

Piknik Historyczny Stefankowice 2021

Data rozpoczęcia:

12 września 2021

niedziela

10:00

Data zakończenia:

12 września 2021

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Jak co roku w drugą niedzielę września Stefankowice zapraszają na Piknik Historyczny Stefankowice 2021 połączony z obchodami 101. rocznicy bitwy pod Stefankowicami z 05.09.1920 r. i 95. rocznicy powstania miejscowej jednostki OSP.

Program tegorocznych uroczystości przewidzianych na dzień 12.09.2021 r. jest bardzo bogaty. Spotykamy się przy pamiątkowej tablicy w centrum wsi, gdzie odbędzie się apel pamięci i uroczyste złożenie kwiatów. Składamy hołd pamięci żołnierzom 15. pułku piechoty „Wilków”, artylerzystom z 9. pułku artylerii polowej i legionistom z 4. pułku piechoty legionów, którzy na polach Stefankowic walczyli z bolszewikami we wrześniu 1920 roku .Wspominamy strażaków, którzy przez 95 lat swojej działalności nie tylko dbali o bezpieczeństwo przeciwpożarowe mieszkańców, nieśli pomoc potrzebującym, ale także włączali się do walki w oddziałach Samoobrony w trudnych latach II wojny światowej.
Następnym punktem programu jest otwarcie Izby Pamięci i towarzyszącej jej wystawie plenerowej poświęconych zarówno tym, którzy walczyli o te ziemię jak i tym którzy tu mieszkali i budowali jej dobrobyt. Izba Pamięci ulokowana jest w części pomieszczeń budynku pierwszej po odzyskaniu niepodległości polskiej szkoły w Stefankowicach. Zachował się tu jeszcze piec chlebowy i wędzarnia. Warto przy zwiedzaniu izby zatrzymać się na chwilę , by wysłuchać o obrzędach i zwyczajach z tym związanych.
W czasie przemarszu na górę dworską zatrzymamy się przy nowym obiekcie OSP, aby dokonać jego poświęcenia, następnie w parku podworskim w tzw. dolinie „Wilków” u podnóża czarnych sosen posadzimy kolejny Dąb Pamięci Kawalerowi Virtuti Militari za bitwę pod Stefankowicami , ppor. Stanisławowi Kowalskiemu. Ponadto zapalimy znicze przy już rosnących dębach katyńskich i innych.
Uroczysta Msza Św. w intencji Obrońców Ojczyzny i strażaków z miejscowej jednostki OSP to kolejny punkt programu.
Następnym będzie rekonstrukcja historyczna walk z konną armią Budionnego w 1920 roku w wykonaniu wielu znamienitych grup rekonstrukcyjnych. Koncert piosenek legionowych zakończy Piknik Historyczny Stefankowice 2021. Jako atrakcje dodatkowe przewidziane są pokazy sprzętu wojskowego, plac zabaw dla dzieci. Dla wszystkich zapewniony będzie poczęstunek w postaci strażackiej grochówki.
Rekonstrukcja historyczna jak i wystawa plenerowa ‚Oni walczyli za Ojczyznę” współfinansowane będą ze środków Funduszu Patriotycznego.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

12 września 2021

niedziela

10:00

Data zakończenia:

12 września 2021

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Stefankowice, gmina Hrubieszów, woj. lubelskie, centrum wsi przy tablicy pamiątkowej, park podworski

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie „Sosenka”

Osoba kontaktowa: Janina Mróz

Telefon: 723337082

E-mail: janinamroz30@wp.pl

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie „Sosenka” działa od 11.02.2010 r. Głównym kierunkiem jego działalności jest prowadzenie punktu przedszkolnego „Wilczęta”. Ponadto stowarzyszenie włącza się w działalność na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Stefankowic .

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.