fbpx

Pasłęckie Smaki

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Europejskie Dni Dziedzictwa po raz pierwszy w Pasłęku. I po raz pierwszy w Bibliotece i Izbie Historycznej. Zapraszamy do zwiedzania i wysłuchania niezwykle ciekawych opowieści, spróbowania lokalnych przysmaków.

Pasłęk – małe miasto na północy Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Zamek, zbudowany przez Krzyżaków na miejscu prawdopodobnie wcześniejszej osady pruskiej, założono w okolicach roku 1238-9 a prawa miejskie miasteczko uzyskało w roku 1297. Nazwy przez swoje dzieje miało rożne: zamek Pazluch, Passaluc, Patzlok… terra Passalucensis…. no i miasto: do 1702 znane pod nazwa Holland a później, do 1945 jako Preussisch Holland. Miasto jak i region ma swoje tradycje kulinarne. Niektóre wiekowe, jak, powracająca ostatnimi laty, moda na pasłęckie pierniki (najstarsze zachowane formy są z I ćwierci XVII w.!), od lat Pasłęk i okolice zwane są Krainą Ślimaka – stara receptura (no i nowe przepisy też) odkryta na nowo pozwoliła na stworzenie wyjątkowej propozycji czyli potraw ze ślimaków. Od lat mówi się też o mieście i gminie jako „miodowym”, swoje tradycje ma tez oczywiście wypiek chleba. Mieszkańcy okolicznych wsi  włączają się w tworzenie oferty niezapomnianych smaków… chociażby słynne „ruchańce” z Aniołowa.
Spotkanie w ramach Dni Dziedzictwa, to krótkie, 20-25minutowe opowieści i prezentacje o piernikach, miodach, piwie, chlebie,  ślimakach i początkach spółdzielczości spożywczej po 1945 r. Będzie okazja do zwiedzania pasłęckiej Izby Historycznej, gdzie tylko w ten wyjątkowy dzień, poza degustacją, będzie można obejrzeć również niezwykle ciekawe dokumenty z lat 40-tych XX w. a i kolejne atrakcje również się pojawią.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

15:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Biblioteka Publiczna w Pasłęku – skrzydło środkowe Zamku w Pasłęku

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Biblioteka Publiczna w Pasłęku

Osoba kontaktowa: Piotr Adamczyk

Telefon: 552483055

E-mail: dyrektor@bppaslek.pl

WWW: https://bppaslek.pl/

Informacja o organizatorze:

Biblioteka Publiczna w Pasłęku jest samorządową instytucją kultury Gminy Pasłęk. Oprócz działalności bibliotecznej (również pełni funkcje powiatowe), opiekuje się Izbą Historyczną oraz prowadzi Informację Turystyczną.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.