fbpx

Pałacowe smaki

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

11:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Projekt „Smaki dziedzictwa” idealnie wpisuje się w cykliczny projekt Centrum Kultury Śląskiej, jakim jest „Szlachecki weekend”, realizowany każdorazowo w trzeci weekend miesiąca.

Celem „Szlacheckiego weekendu” jest przypominanie dziejów i dokonań śląskiej arystokracji przemysłowej, do których należy również ich spuścizna kulturalna i właśnie kulinarna. Wiadomo bowiem, że niektóre rody arystokratyczne słynęły z własnych wyrobów spożywczych albo tradycyjnych dań. Taką właśnie wiedzę Centrum pozyskało podczas organizacji wystawy „Spotkanie po latach”, której bohaterami byli pracownicy, w tym kucharki, Henckel von Donnersmarcków z Nakła Śląskiego, Kozłowej Góry czy innych dworów. W pamięci ich potomków zachowały się niektóre przepisy dań podawanych w tych pałacach lub nazwy ulubionych potraw, niektóre stosowane do dziś.

Te dawne smaki zostaną zaprezentowane 18 września podczas „VIII Szlacheckiego weekendu”, którego bohaterami będą Schaffgotschowie. Centrum przewiduje poczęstunek gości np. specjalnie przygotowanymi wypiekami cukierniczymi z herbem Schaffgotschów i Henckel von Donnersmarcków, makowymi wieńcami, które lubili Henckel von Donnersmarckowie, ulotką zawierającą stare przepisy itp.

Wydarzenie w cyklu:

Szlachecki weekend w Nakle Śląskim

weekendowa impreza edukacyjno-rekreacyjna. Projekt składa się z paru elementów: wystawy historycznej, rodzinnego rajdu rowerowego i wydarzenia muzycznego. Celem jest krzewienie wiedzy o historii regionu, a zwłaszcza śląskiej szlachty. Każdy – od dzieci poczynając a na seniorach kończąc – znajdzie coś dla siebie. W 2021 r. jest VIII edycja imprezy.

Data rozpoczęcia:

18 września 2021

sobota

11:00

Data zakończenia:

18 września 2021

sobota

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Lokalizacja:

Nakło Ślaskie, ul. Parkowa 1

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Osoba kontaktowa: Arkadiusz Kuzio-Podrucki

Telefon: 324416028

E-mail: biuro.cekus@gmail.com

WWW: http://cekus.pl/

Informacja o organizatorze:

Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim to instytucja kultury Powiatu Tarnogórskiego, której celem są działania integrujące społeczność regionu i jej promocja na zewnątrz. Ważniejsze imprezy to: „Tłusty czwartek z Bluesem”, wystawy „Wiosenne ASPiracje”, projekt fotograficzny „Metamorfozy”.

Dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach
Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.